PE: debata na temat sytuacji kobiet w Polsce w środę. Wniosek konserwatystów odrzucony

Świat
PE: debata na temat sytuacji kobiet w Polsce w środę. Wniosek konserwatystów odrzucony
pixabay/you_littleswine

Parlament Europejski odrzucił w poniedziałek wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należą europosłowie PiS, o wycofanie z porządku obrad debaty o sytuacji kobiet w Polsce.

Parlament Europejski odrzucił w poniedziałek wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należą europosłowie PiS, o wycofanie z porządku obrad debaty o prawach kobiet w Polsce.

 

Przed głosowaniem w tej sprawie szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko argumentował, że Unia Europejska nie ma kompetencji w sprawach dotyczących aborcji, więc mieszanie się instytucji unijnych do tej sprawy byłoby "pozaprawne".

 

"Ingerencja w te kwestie jest niedopuszczalna"

 

- Ingerencja w te kwestie jest niedopuszczalna na gruncie art. 5 ust 1 i 2 Traktatu o UE, gdzie czytamy: wszelkie kompetencje nieprzyznane w Traktatach należą do państw członkowskich. Otóż nie ma w przepisach traktatów niczego, co przyznawałoby UE kompetencje w sprawach aborcji - uzasadniał Legutko. Dodał, że ingerencja UE w tej kwestii nie ma też uzasadnienia w świetle Karty praw podstawowych, bo nie ustanawia ona nowych kompetencji ani zadań UE ponad te, które są określone w traktatach.

 

Odpowiadała mu Malin Bjoerk z Konfederacyjnej Grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej, która podkreślała, że PE ma prawo poruszać ten temat, tak samo jak może mówić np. o nierównościach w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami i mężczyznami. - Skoro mówimy o prawach człowieka, to możemy mówić o prawach kobiet  - wskazała.

 

- Polska już jest obiektem krytyki, jeśli chodzi ustawę antyaborcyjną. Nie możemy zgodzić się na to, żeby kobiety w Europie nie miały prawa do własnego ciała, i ten temat powinniśmy debatować - dodała szwedzka europosłanka.

 

Większość eurodeputowanych podzieliła jej punkt widzenia i zdecydowała, że debata się odbędzie. Zaplanowano ją na środowy wieczór. PiS już w ubiegłym tygodniu skrytykowało decyzję o debacie. Przeciw wypowiedzieli się także eurodeputowani PO.

 

Z wnioskiem o dyskusję na temat praw kobiet w Polsce wyszły frakcje Socjalistów i Demokratów (druga co do wielkości grupa polityczna w PE) oraz Zjednoczona Lewica Europejska.

 

Parlament Europejski w przeszłości zajmował się już tematyką prawa aborcyjnego w krajach członkowskich, m.in. w odniesieniu do Hiszpanii oraz Irlandii.

 

Skierowana przez większość sejmową do dalszych prac obywatelska propozycja "Stop aborcji" przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie