Nowe rozwiązania dla osób niewidomych na Lotnisku Chopina

Polska
Nowe rozwiązania dla osób niewidomych na Lotnisku Chopina
lotnisko-chopina.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina ustawiono cztery specjalne mapy dotykowe z planem portu dla osób niewidomych i niedowidzących. Mają one umożliwić łatwiejsze poruszanie się po terminalu.

- Tak zwane terminale tyflograficzne, czyli cztery specjalne dotykowe mapy przestrzeni lotniska, ustawiono przed terminalem lotniska. Można je znaleźć przy wejściu do hali odlotów i na przystanku autobusowym na poziomie odlotów, a także przed halą przylotów oraz na stacji kolejowej - powiedział rzecznik portu Przemysław Przybylski.

 

Jak wyjaśnił, odlewy planów tyflograficznych zostały wykonane z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku.

 

- Ta technologia została zastosowana w Polsce po raz pierwszy. Dzięki swoim właściwościom odlew jest przyjemny w dotyku, a zarazem wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na mapie znajdują się wypukłe linie oznaczające ściany, ścieżki i symbole obiektów - dodał rzecznik.

 

Osoba niedowidząca może się z takiej mapy dowiedzieć, gdzie się znajdują wejścia, wyjścia do terminalu, odprawa bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, a także gdzie są schody, windy, czy toalety.

 

Opis w alfabecie Braille’a

 

- Wszystkie opisy umieszczone na planie wydrukowane są w alfabecie Braille’a. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach - wyjaśnił Przybylski.  
 
Mapa wyposażona jest również w opcję przewodnika głosowego. Użytkownik - po naciśnięciu specjalnego przycisku - może odsłuchać nagrane wskazówki z wyjaśnieniem, jak dojść do najważniejszych miejsc na lotnisku i jak szukać pomocy. Informacje są nagrane w języku polskim i angielskim.

 

Dodatkowo aplikacja

 

Plany zostały wyposażone w nowoczesny nadajnik bluetooth, dzięki czemu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć je za pomocą swojego smartfona. Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze aplikacji mogą pobrać ją ze strony producenta albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.
 
Projekt został zrealizowany dzięki współpracy Portów Lotniczych z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych. To pierwsze takie rozwiązanie na polskich lotniskach.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie