Erdogan: UE nie wypełnia zobowiązań w sprawie pomocy finansowej na migrantów

Świat
Erdogan: UE nie wypełnia zobowiązań w sprawie pomocy finansowej na migrantów
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE/HAKAN GOKTEPE/

Unia Europejska nie wypełnia swych zobowiązań dotyczących przekazania Turcji 3 mld euro na pomoc dla migrantów w ramach porozumienia dotyczącego zahamowania ich napływu do Europy - powiedziała prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

- Zbliża się koniec roku, obiecali pomoc, lecz jej nie dostarczają – stwierdził Erdogan na konferencji naukowo-technologicznej w Ankarze. 

  

Turcja jest dla UE krajem kluczowym z punktu widzenia zahamowania napływu migrantów. W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją przewidujące, że wszyscy migranci, którzy nielegalnie przedostaną się do Grecji, będą odsyłani z powrotem do Turcji.

 

W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją i przekazanie 3 mld euro (w pierwszej fazie) na pomoc dla Syryjczyków mieszkających w Turcji; łączna pomoc obiecana Ankarze to 6 mld euro.

 

Spór o wizy

 

Porozumienie przewidywało także zniesienie wiz unijnych dla obywateli Turcji. Wizy dla Turków miały być pierwotnie zniesione od lipca, jednak termin ten przesunięto, ponieważ Turcja nie spełniła jeszcze pięciu z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Chodzi m.in. o przeprowadzenie reformy prawa antyterrorystycznego, które zdaniem UE tworzy pole do nadużyć. Ankara zdecydowania odrzuca taką możliwość.

 

Umowa praktycznie całkowicie zahamowała niekontrolowany napływ uchodźców i migrantów przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego do Europy.

 

Stosunki między Brukselą a Ankarą zaostrzyły się po próbie zamachu stanu w Turcji z 15 lipca. Według Erdogana po tych wydarzeniach unijni partnerzy nie zapewnili tureckim władzom wystarczającego poparcia.

 

PAP

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie