"Lech Kaczyński – historia najnowsza" – Kuratorium Oświaty ogłasza konkurs dla gimnazjalistów

Polska
"Lech Kaczyński – historia najnowsza" – Kuratorium Oświaty ogłasza konkurs dla gimnazjalistów
Polsat News

Gimnazjaliści z Mazowsza będą mogli wziąć udział w konkursie z wiedzy o Lechu Kaczyńskim. Kuratorium Oświaty w Warszawie tłumaczy, że chce w ten sposób popularyzować wiedzę o historii Polski. W konkursowym jury znaleźli się m.in. redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz i publicysta Łukasz Warzecha. Drugi z nich przyznał jednak, że "w składzie komisji umieszczono go bez jego zgody".

Konkurs został podzielony na etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Podczas dwóch pierwszych, uczniowie będą musieli wykazać się znajomością najnowszej historii Polski i działalności opozycyjnej Lecha Kaczyńskiego, odpowiednio w latach 70-tych i 80-tych. Na etapie wojewódzkim konkurs będzie się natomiast koncentrował na latach 90-tych.

 

"Kiedy Wasi rodzice lub dziadkowie mogli oglądać trzynastoletniego chłopaka, występującego razem ze swym z bratem w znanej bajce na ekranie kinowym i telewizyjnym, nie przypuszczali, że patrzą na przyszłego działacza politycznego Polski konspiracyjnej i opozycyjnej, jednego z przywódców związku zawodowego, do którego zapisze się dziesięć milionów Polaków, polityka, prezydenta naszej stolicy i w końcu naszego państwa. Może i Wy jesteście ciekawi – a nauka bierze się właśnie ze zwykłej ciekawości – gdzie się urodził, jak żył, co robił, jak wyglądała Polska za jego czasów, przed Waszym urodzeniem i wtedy, gdy byliście mali, a przede wszystkim – dlaczego do dziś jego osoba budzi wśród Polaków zainteresowanie i duże emocje? Jeśli tak jest, zachęcamy Was do udziału w tym konkursie" – czytamy w piśmie kuratorium do uczniów.

 

Cel konkursu to popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz wiedzy o Lechu Kaczyńskim. Konkurs ma również na celu zachęcenie uczniów gimnazjów do samodzielnego poznawania najnowszych dziejów Polski i regionu geohistorycznego Europy Środkowo-Wschodniej – przez pryzmat historii życia tytułowego bohatera konkursu.

 

W spisie lektur m.in. publikacja Jarosława Kaczyńskiego

 

Jak czytamy na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie, konkurs wymaga znajomości m.in. politycznej autobiografii prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego pt. "Porozumienie przeciw monowładzy".

 

Obok książek historycznych, w spisie znalazły się też wywiady z Lechem Kaczyńskim i członkami jego rodziny.

 

Warzecha: być może rozważałbym to, gdybym taką formalną propozycję dostał

 

Kuratorium Oświaty poinformowało, że w składzie jury konkursowego, obok nauczycieli historii, zasiądzie m.in. publicysta Łukasz Warzecha. Na swoim profilu na Facebooku dziennikarz napisał jednak: "Wojewódzki kurator oświaty umieścił mnie w składzie Komisji Konkursowej bez mojej wiedzy i zgody. Być może rozważałbym to, gdybym taką formalną propozycję dostał, ale ona nigdy się nie pojawiła."

 

W kwestii opinii nt. samego konkursu przyznał natomiast, że: "Znając ramowy program konkursu, uważam, że w istocie jest to konkurs wiedzy o historii najnowszej, nie ma tu warstwy propagandowej czy ideologicznej, a do konkursu mogą bez obaw przystępować uczniowie, których stosunek do prezydentury Lecha Kaczyńskiego jest krytyczny".

 

polsatnews.pl, kuratorium.waw.pl, Facebook.com

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie