"Dość z Polską resortową" - Szefernaker o nowej roli Morawieckiego

Polska
"Dość z Polską resortową" - Szefernaker o nowej roli Morawieckiego
Polsat News

- Chcemy, by wszystkie resorty gospodarcze współpracowały. Dość z Polską resortową - z tym, by jeden resort czy drugi blokował realizację planu odpowiedzialnego rozwoju - tak o powołaniu Mateusza Morawieckiego na ministra rozwoju i finansów oraz utworzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów powiedział Paweł Szefernaker z Kancelarii Premiera w programie "Śniadanie w Radiu Zet".

- W tej chwili, przy tym Komitecie Ekonomicznym przy ministrze finansów Mateuszu Morawieckim jestem przekonany, że ten program będzie realizowany - zapewnił Szefernaker, sekretarz stanu w KPRM w niedzielnym programie "Śniadanie w Radiu Zet".

 

Ministrowie w Komitecie Ekonomicznym

 

W piątek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu pod przewodnictwem wicepremiera Morawieckiego. W czwartek premier Beata Szydło nie chciała jeszcze zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą KERM. Jak wynika z piątkowego zarządzenia premier, w skład Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wchodzi ośmiu spośród 22 konstytucyjnych członków Rady Ministrów, a także sekretarz ds. europejskich i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


Zgodnie z zarządzeniem premier szefem Komitetu jest wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju i finansów (Mateusz Morawiecki), a wiceszefem członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów (Henryk Kowalczyk).


W skład komitetu wchodzą ponadto ministrowie: infrastruktury i budownictwa (Andrzej Adamczyk), energii (Krzysztof Tchórzewski), gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (Marek Gróbarczyk), środowiska (Jan Szyszko), rolnictwa i rozwoju wsi (Krzysztof Jurgiel), rodziny, pracy i polityki społecznej (Elżbieta Rafalska). A także sekretarz ds. europejskich (Konrad Szymański) oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej (Piotr Naimski).


Powołanie KERM oznacza zniesienie Komitetu Rozwoju, którego skład był nieco węższy. Nie zasiadali w nim bowiem ministrowie pracy i rolnictwa. Zasiadał natomiast szef MSP, które do końca roku ma ulec likwidacji.


Rozstrzygnięcia "zapadają w drodze uzgodnienia"

 

W zarządzeniu czytamy, że do głównych zadań Komitetu należy "zapewnienie koordynacji działań i sprawne podejmowanie decyzji w sprawach gospodarczych i rozwojowych oraz rekomendowanie ich Radzie Ministrów". Jak napisano, Komitet "zapewnia warunki realizacji, przez właściwe organy, zadań związanych ze społeczno-gospodarczym rozwojem kraju oraz podejmuje działania mające na celu wdrażanie Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i innych dokumentów programowych".


Zgodnie z dokumentem, jeżeli na posiedzeniu KERM obecny jest prezes Rady Ministrów, wówczas to on przewodniczy obradom.


Posiedzenia Komitetu odbywają się przy obecności większości osób wchodzących w jego skład, a rozstrzygnięcia "zapadają w drodze uzgodnienia". W przypadku braku uzgodnienia projekt rozstrzygnięcia może być, z inicjatywy przewodniczącego komitetu, poddany głosowaniu. "Rozstrzygnięcia, w drodze głosowania, zapadają zwykłą większością głosów obecnych osób wchodzących w skład Komitetu, a w razie równej liczby głosów - rozstrzyga głos Przewodniczącego Komitetu" - czytamy.


Komitet jest zobowiązany składać roczne sprawozdanie ze swojej działalności, z kolei przewodniczący składa je na żądanie prezesa Rady Ministrów.


PAP

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie