Papież o szansie wizytę w Iraku: Inszallah, jak Bóg pozwoli

Świat
Papież o szansie wizytę w Iraku: Inszallah, jak Bóg pozwoli
PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Papież Franciszek i patriarcha Louis Raphael I Sako

- Inszallah( Jak Bóg pozwoli) - tak papież Franciszek odpowiedział po arabsku chaldejskiemu patriarsze Bagdadu Louisowi Raphaelowi I Sako na wyrażone przez niego pragnienie, by odwiedził Irak. O reakcji papieża poinformowały w sobotę źródła w patriarchacie.

Papież spotkał się z patriarchą z Iraku podczas swej wizyty w kościele chaldejskim w stolicy Gruzji, Tbilisi. Jeszcze przed tym spotkaniem Louis Raphael I Sako mówił mediom, że powie Franciszkowi, iż ma nadzieję na jego wizytę w Iraku.

 

- Potrzebujemy obecności, wsparcia i zachęty papieża - dodał patriarcha Sako.

 

W chaldejskim kościele w Tbilisi papież odmówił modlitwę o pokój i pojednanie w Iraku i Syrii. W spotkaniu modlitewnym uczestniczyło kilkunastu biskupów chaldejskich z kilku krajów, którzy zakończyli swój doroczny sobór w Irbilu w irackim Kurdystanie.

 

Kościół chaldejski to jeden z katolickich Kościołów wschodnich, działający głównie na terenie historycznej Mezopotamii - dzisiejszego Iraku i wschodniej Syrii. Liczy około 1,5 mln wiernych, mieszkających w Iraku (diecezje w Alkuszu, Irbilu, Mosulu, Ammadeyi, Duhoku i Zachu, Basrze, Kirkuku), w Turcji (diecezja w Diyarbakirze), w Iranie (diecezje w Teheranie, Urmii i Salamasie), w Syrii, w Libanie (diecezja w Bejrucie), w Gruzji i w Egipcie (diecezja Kairu). Językiem liturgicznym jest aramejski.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie