Chcą leczyć złamania za pomocą kości wydrukowanych w 3D

Technologie
Chcą leczyć złamania za pomocą kości wydrukowanych w 3D
fot. Adam E. Jakus, IEEE

Naukowcom z Uniwersytetu Northwestern w amerykańskim stanie Illinois udało się opracować syntetyczny materiał, który ułatwia i przyspiesza regenerację kości. Hiperelastyczny materiał może zostać wykorzystany do drukowania w 3D wypełnień ubytków kostnych.

Badacze stworzyli specjalny biomateriał, przyspieszający regenerację kości, który można umieszczać w miejscu złamań. Składa się on z syntetycznej wersji minerału o nazwie hydroksyapatyt, który w wielu organizmach żywych, m.in. w ciele człowieka, stanowi rusztowanie dla tkanki łącznej, która odpowiada za wytrzymałość kości.

 

Minerał ten połączono z polimerem, dzięki czemu wytworzona w ten sposób kość będzie nie tylko odporna na pękanie i łamanie, ale także bardzo elastyczna. Z tak przygotowanego materiału za pomocą drukarki 3D można stworzyć uzupełnienia ubytków kostnych o dowolnym kształcie oraz rozmiarze.

 

Ponadto materiał zachowuje swoją porowatą i chłonną strukturę nawet, kiedy jest umieszczony w bardzo małej przestrzeni. Dzięki takim właściwościom naczynia krwionośne mogą dostać się do wnętrza wydrukowanego wypełnienia.

 

Przetestowana na czaszce małpy i kręgosłupie szczura

 

Hiperelastyczna kość nie została jeszcze przetestowana na ludziach. Póki co materiał przeszedł pozytywną próbę na zwierzętach. Dzięki niemu udało się zespolić czaszkę małpy i kręgosłup szczura.

 

Jeden z badaczy z Uniwersytetu Northwestern, Adam Jakus, przyznał, że produkcja tego typu kości jest niedroga i bardzo prosta w wykonaniu. Ponadto jej przechowywanie i transport nie stanowią problemu.

 

 

IEEE, conowego.pl

wjk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie