Zatrzymano 14 podejrzanych o wyłudzenia ok. 49 mln zł

Polska
Zatrzymano 14 podejrzanych o wyłudzenia ok. 49 mln zł
CBA

- 14 osób, podejrzanych o wyłudzenie ok. 40 mln zł i 9 mln zwrotu podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował w piątek rzecznik prasowy prokuratury Regionalnej w Krakowie prok. Włodzimierz Krzywicki. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Krakowie.

Jak podało Centralne Biuro Antykorupcyjne, proceder odbywał się w latach 2013-2015 i dotyczył wyłudzenia dofinansowania z UE na nieistniejącą inwestycję. Wśród osób zatrzymanych są prezesi oraz pracownicy spółek uczestniczących w procederze wyłudzenia dotacji oraz podatku VAT.

 

Śledztwo jest prowadzone w całości przez Delegaturę CBA w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Agenci CBA przeszukują 24 miejsca na terenie województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i wielkopolskiego - podano w komunikacie CBA.

 

Wyłudzanie środków unijnych

 

Zdaniem prokuratury, zatrzymane osoby brały udział lub były zaangażowane w działalność zorganizowanej grupy przestępczej, działającej głównie na terenie województwa świętokrzyskiego, popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę.

 

Polegały one na wyłudzaniu środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów o innowacyjnym charakterze oraz nienależnego zwrotu podatku VAT.

 

Środki te następnie transferowane były na konto wielu powiązanych spółek, w tym również mających siedziby w krajach stanowiących tzw. raje podatkowe.

 

- Celem tego procederu było ukrycie ich przestępczego pochodzenia i ponowne wprowadzanie do obrotu - informuje prokuratura.

 

Zarzut prania brudnych pieniędzy

 

- Zatrzymani stanęli pod zarzutami doprowadzenia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Finansów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 40 milionów złotych, uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w wysokości około 9 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa, a także prania brudnych pieniędzy - poinformował prok. Krzywicki.

 

Z uwagi na fakt, iż śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie