Salmonella w przedszkolu. 77 dzieci zarażonych, 10 przebywa w szpitalu

Polska
Salmonella w przedszkolu. 77 dzieci zarażonych, 10 przebywa w szpitalu
przedszkolekrajenka.szkolna.net

Jedyne przedszkole w Krajence (woj. wielkopolskie) zostało zamknięte. Z uczęszczających do niego 175 przedszkolaków aż 77 zaraziło się salmonellą, a 10 trafiło do szpitali w Pile i Złotowie. Chorują także nauczyciele. Z 23 osób pracujących w placówce zatruło się 18. Nie wykluczone jednak, że chorzy mogą być wszyscy pracownicy przedszkola, nie są bowiem znane wyniki badań wszystkich osób.

Przedszkole - po decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego ze Złotowa - zostało zamknięte na dwa tygodnie. Zrobiono to nie tylko z powodu braku personelu, ale także dlatego, aby nie doszło to kolejnych zakażeń.  W sobotę i niedzielę odbędzie się gruntowna dezynfekcja placówki. Odkażone zostaną pomieszczenia, sprzęt, meble i zabawki.

 

Nośnikiem była surówka z marchewki


- Po badaniach próbek jedzenia okazało się,  że nośnikiem salmonelli była surówka z marchwi - powiedziała polsatnews.pl  Halina Godlewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ze Złotowa. - Był to jednak nośnik, a nie źródło, ponieważ zachorowały także osoby, które nie jadły surówki - wyjaśniła.


Burmistrz Krajenki spotkał się rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, na jego wniosek gmina zapłaci za badanie pozostałych, zdrowych dzieci. Badania mają rozpocząć się w poniedziałek w szpitalu w Pile, będą trwały trzy dni.


Władze gminy planują zorganizować dla dzieci tymczasowe zajęcia w ośrodku kultury.

 

polsatnews.pl

Artur Adamczak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie