Podrabiany alkohol na Ukrainie zabił już 37 osób

Świat
Podrabiany alkohol na Ukrainie zabił już 37 osób
Flickr/Espensorvik

37 osób zmarło na Ukrainie po wypiciu podrabianego alkoholu. "Sekcje zwłok dziesięciu osób wykazały obecność w ich organizmie metanolu" - informują w piątek ukraińskie media.

Według ukraińskiego odpowiednika Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podrabiana wódka trafiła do sklepów w obwodach: charkowskim, ługańskim, donieckim i mikołajowskim. Tylko w obwodzie charkowskim zatruciu uległo 58 osób. W obwodzie ługańskim zmarły dwie osoby, które kupiły alkohol przez internet.

 

W czwartek prokuratura obwodu charkowskiego zatrzymała cztery osoby, które podejrzewane są o rozprowadzanie niebezpiecznej substancji. Policja podatkowa skonfiskowała 4 tys. litrów podrabianego alkoholu.

 

Na kieliszki, po 5 hrywien

 

Pierwsze informacje o przypadkach śmierci po spożyciu podrabianego alkoholu pojawiły się na Ukrainie tydzień temu.

 

W ubiegły piątek władze mówiły o 11 zmarłych osobach. Policja podała wtedy, że podrobiona wódka sprzedawana była w sklepach na kieliszki, po 5 hrywien za 100 gramów. W związku ze sprawą właściciele kilku sklepów zostali zatrzymani.

 

Pięć hrywien to równowartość około 70 groszy. Półlitrowa butelka wódki z akcyzą kosztuje przeciętnie ok. 60 hrywien, czyli niewiele poniżej 9 złotych.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie