Pierwsza w Norwegii walka boksu zawodowego od 35 lat

Sport
Pierwsza w Norwegii walka boksu zawodowego od 35 lat
Cecilia Braekhus, foto: Flickr.com/beatebodenhagen

Po 35 latach zakazu w sobotę odbędzie się w Oslo pierwsza walka boksu zawodowego, w której aktualna mistrzyni świata Norweżka Cecilia Braekhus zmierzy się z Francuzką Anne Sophie Mathis.

Na walkę sprzedano 10 tysięcy biletów, a w pierwszym rzędzie hali Spectrum, jako gość honorowy zasiądzie premier Erna Solberg. Po objęciu stanowiska jesienią 2013 roku już po 12 miesiącach urzędowania zniosła wprowadzony w czerwcu 1981 roku zakaz, który w opinii norweskich mediów "równał Norwegię z Koreą Północną".

 

Po decyzji podjętej w grudniu 2014 roku pozostały jednak restrykcje dotyczące maksymalnego czasu efektywnego walki wynoszącego 12 minut i ograniczenia wiekowego do 34 lat.

 

16 września rząd zmienił również i te przepisy wydłużając czas walki do 36 minut dla mężczyzn i 20 minut dla kobiet oraz podwyższył wiek do 40 lat.

 

 

"Będę mogła w Norwegii walczyć jeszcze pięć lat"

 

- W ten sposób uzyskaliśmy możliwość walki składającej z 10 dwuminutowych rund oraz występ 39-letniej dzisiaj Anne Sophie, której przed czterema laty odebrałam tytuły, nie mówiąc już o mnie, ponieważ w środę ukończyłam 35 lat. Zmiany oznaczają, że będę mogła w Norwegii walczyć jeszcze pięć lat - powiedziała Braekhus.

 

Urodzona w Kolumbii i adoptowana do Norwegii w wieku sześciu miesięcy zawodniczka jest mistrzynią świata czterech federacji bokserskich - WBA, WBC, WBO, WPB.

 

Z powodu zakazu boksu zawodowego mieszkała i trenowała wiele lat w Berlinie i wszystkie 28 walk w karierze stoczyła zagranicą. Przed kilku laty rozważała skargę do Trybunału Europejskiego przeciw Norwegii o łamanie praw człowieka.

 

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie