Morawiecki: ok. 30 mld zł z budżetu dla słabiej uposażonych

Biznes
Morawiecki: ok. 30 mld zł z budżetu dla słabiej uposażonych
PAP/Paweł Supernak

Mamy mapę drogową wszystkich ustaw, które do końca roku chcemy przedstawić w Sejmie - poinformował w piątek na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że "priorytetem będzie utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB".

- Pani premier poprosiła o wyznaczenie dokładnej mapy drogowej wszystkich ustaw do końca tego roku, które chcemy tutaj przedstawić, przedyskutować i przedstawić w Sejmie. Taką mapę drogową już mamy, będziemy ją wstępnie omawiać z bardzo konkretnymi projektami ustaw - powiedział Morawiecki.

 

Poinformował, że resort rozwoju ma gotowych 12 projektów ustaw; "są to głównie ustawy dotyczące swobody działalności gospodarczej". Jak wymieniał, chodzi m.in. o nowelizację ustawy kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw, co ma doprowadzić do lepszej regulacji dot. kar administracyjnych, sankcji administracyjnych dla przedsiębiorców w przypadku naruszenia jakichś przepisów. "To jest jeden z elementów, który przedsiębiorcy nam sygnalizują" - powiedział Morawiecki.

 

Wymienił także m.in. projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dochodzenia niektórych wierzytelności oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo o miarach. Dodał, że gotowy jest także projekt nowelizacji niektórych ustaw, mający na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców. Mówił także o projekcie założeń tzw. konstytucji dla biznesu.

 

Wśród projektów przygotowywanych w resorcie energii Morawiecki wymienił projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych - jak podkreślił - bardzo ważny zarówno z punktu widzenia rozszerzenia katalogu działań i rodzajów paliw niskoemisyjnych, które będą mogły być objęte mechanizmami wsparcia, a także projekt nowelizacji prawa energetycznego.

 

Mówił także o "ważnych zmianach do ustawy prawo geologiczne i prawo wodne" oraz pracach nad przepisami dotyczącymi służby geologicznej.

 

Utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB 

 

Priorytetem będzie utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB - powiedział w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Podkreślił wagę wymiaru europejskiego w życiu gospodarczym.

 

- Chcę zapewnić, że dla nas ogromnym priorytetem będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego państwa poniżej 3 proc. (PKB-red). Jest to ważne z punktu widzenia percepcji rynków finansowych, rynków kapitałowych (...), jest to potrzebne z punktu widzenia oglądu sytuacji gospodarki polskiej przez agencje ratingowe, jak już wszyscy w tym roku się tego nauczyliśmy - podkreślił.

 

Dodał także, że "chcemy być dobrym krajem członkowskim Unii Europejskiej", który "dba o jednolity rynek i swobodę przepływu". - I będziemy też zabiegać o to, żeby te swobody, które przekładają się na pozytywny wzrost gospodarczy Polski, żeby one również były lepiej postrzegane, niż są do tej pory. Bo nie chcemy być krajem członkowskim traktowanym gorzej, niż te najsilniejsze kraje Unii Europejskiej - zaznaczył Morawiecki.

 

Podkreślił, że wymiar europejski jest niezwykle ważnym obszarem życia gospodarczego, praktycznie dla każdego z ministrów zasiadających w KERM. Wskazał, że nad zgodnością polskich regulacji z prawem Unii Europejskiej w Komitecie czuwał będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański.

 

Morawiecki: ok. 30 mld zł - w kierunku osób słabiej uposażonych i rodzin

 

- Wszystkie nasze ustawy społeczne, które wykonujemy zgodnie z naszymi obietnicami (...), przesuną ok. 30 mld zł w kierunku osób słabiej uposażonych, w kierunku rodzin - powiedział minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

 

Wśród tych ustaw wymienił m.in. program 500 plus, ustawy senioralne i projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Jak podkreślił, "na to wszystko musimy zarobić". "I na to wszystko musimy pozyskać środki z podatków. I to jest ta część gospodarcza, żeby zapewnić spójność budżetu, żeby nie doprowadzić do niepotrzebnych napięć w budżecie. Jednocześnie zabezpieczyć te 30 dodatkowych mld (zł- red), które przekazaliśmy polskim rodzinom, polskim seniorom, przywracając de facto im godność" - powiedział Morawiecki

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie