Komisariat ze 100-letnimi freskami. Jedyny taki w Polsce

Polska
Komisariat ze 100-letnimi freskami. Jedyny taki w Polsce
polsatnews.pl

W Gnieźnie (woj. wielkopolskie) otwarto w piątek wyremontowany budynek komendy miejskiej policji. W dyżurce budynku - gdzie na co dzień pracuje oficer dyżurny i przyjmowani są interesanci - na ścianach znajdują się 100-letnie freski autorstwa Stanisława Smoguleckiego.

Freski odkryto we wrześniu ubiegłego roku podczas remontu pomieszczenia. Znajdowały się one po starą nawierzchnia farby. Podjęto wtedy decyzję, aby malowidła zrekonstruować i w takim stanie pozostawić dyżurkę.


Skąd freski w komisariacie policji? - Budynek, w którym mieści się komenda, wzniesiono w 1826 roku. Przez kilkanaście lat znajdował się tutaj szpital św. Jana, a jedno z pomieszczeń zostało wydzielone jako kaplica. Na początku XX wieku podjęto decyzję o odpowiednim jej wystrojeniu -  powiedziała polsatnews.pl rzecznik prasowa asp. sztab. Anna Osińska.


Ozdabianiem wnętrz zajął się Stanisław Smogulecki, gnieźnieński malarz żyjący w latach 1886-1939, który studiował we Florencji.

 

Wskrzeszenie Łazarza obok dyżurki


Freski, które dziś zdobią policyjną dyżurkę, mają dużą wartość artystyczną i historyczną. Przedstawiają miedzy innymi sceny biblijne, chociażby takie jak wskrzeszenie Łazarza. 


Prace modernizacyjne w komendzie w Gnieźnie polegały na całościowym remoncie starego budynku oraz dobudowaniu do niego pięciokondygnacyjnego nowego gmachu. Komenda została wyposażona w nowy sprzęt teleinformatyczny, a także w windę z dostępem dla osób niepełnosprawnych. Zbudowano także czterostanowiskową strzelnicę i kojce dla policyjnych psów.


polsatnews.pl

Artur Adamczak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie