Premier: w piątek pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów

Polska
Premier: w piątek pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów
PAP/Jacek Turczyk

Jeszcze w czwartek zostanie podpisane rozporządzenie o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, a w piątek odbędzie się jego pierwsze posiedzenie - poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Warszawie. Nie chciała zdradzić kto wejdzie w jego skład. Szefowa rządu zapewniła, że plan nowego ministra finansów ma "zielone światło".

- Dzisiaj będzie podpisane rozporządzenie w sprawie powołania Komitetu Ekonomicznego, jutro zapraszamy na pierwsze oficjalne posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - mówiła szefowa rządu.

 

- Nie będę dzisiaj zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą komitet ekonomiczny. Jutro jest pierwsze posiedzenie. Będziemy rozmawiać nie tylko o tym, kto w tym komitecie jest, ale przede wszystkim o planach (...) - powiedziała premier Szydło.

 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował w czwartek dziennikarzy, że posiedzenie komitetu zostało zwołane na piątek na godz. 13.

 

- Jak widzicie państwo, praca została bardzo intensywnie rozpoczęta i mogę zapewnić, że będziemy tak intensywnie pracowali do końca kadencji - podkreśliła.

 

Nie będzie podziału ministerstwa infrastruktury i budownictwa

 

Jak mówiła premier, nowoczesne myślenie o rozwoju i gospodarce jest projektem realizowanym przez cały rząd oraz klub parlamentarny PiS, do czego partia zobowiązała się jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. - Dzisiaj przyszedł czas na jego realizację - dodała.

 

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie koordynował sprawy gospodarcze, rozwojowe; pozostanie też komitet stały, przygotowujący legislacyjnie projekty ustaw; zlikwidowany zostanie komitet rozwoju - poinformowała premier Beata Szydło.

 

Poinformowała również, że nie będzie podziału ministerstwa infrastruktury i budownictwa. - Ta struktura pozostaje niezmienna - zapewniła premier.

 

"Nieroztropny" marszałek Bielan

 

Odniosła się też do wypowiedzi wicemarszałka Senatu Adama Bielana, który w Polskim Radiu powiedział, że "rozwiązanie dotyczące kierowania przez wicepremiera Morawieckiego ministerstwem finansów jest rozwiązaniem czasowym i zapewne za kilka miesięcy się to zmieni".

 

- Myślę, że marszałek Bielan, w dobrej wierze zapewne, ale trochę nieroztropnie się wyraził. Mówienie o ministrze finansów, że jest ministrem czasowym jest nieroztropne. Bo zaraz przypuszczam, że wszystkie rynki finansowe, giełdy itd. zainteresują się, co się dzieje. Ustaliliśmy z panem premierem, że w tej chwili pełni dwie funkcje, jest ministrem finansów i ministrem rozwoju. Być może nadejdzie ten moment, kiedy uznamy, że trzeba tę formułę zmienić, wtedy będziemy dokonywali kolejnej zmiany w rządzie na stanowisku ministra finansów" - powiedziała.

 

Plan Morawieckiego ma zielone światło

 

Na konferencji prasowej premier oficjalnie przedstawiła wicepremiera Mateusza Morawieckiego jako nowego ministra finansów.

 

- Wszystko to odbywa się w ramach zmian, które nastąpiły w rządzie. (...) Przede wszystkim to są zmiany systemowe, strukturalne. Stawiamy na gospodarkę. To gospodarka i rozwój ma być priorytetem tych kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier Szydło.

  

Podkreśliła, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez wicepremiera Morawieckiego, będzie miał "priorytetowe i zielone przede wszystkim światło".

 

- Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu - zaznaczyła szefowa rządu.

 

PAP

 

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie