Premier Orban o imigrantach: gdyby nie Węgry, Europa by upadła

Świat
Premier Orban o imigrantach: gdyby nie Węgry, Europa by upadła
PAP/EPA/Christina Bruna

- Gdyby nie działania Węgier w sprawie nielegalnych imigrantów, to Europa już by upadła - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie opublikowanym w czwartek na łamach tygodnika "Lokal”.

- Gdybyśmy nie spełnili swoich zobowiązań, Europa już by upadła. Nie można by powstrzymać (...) kapitulacji - oznajmił szef rządu pytany, gdzie według niego byłaby dziś Europa, gdyby Węgry nie sprzeciwiły się polityce otwartych drzwi. Jego zdaniem, zasługi Węgier w tej sprawie będą zapisane w podręcznikach historii.

 

Nawiązując do niedzielnego referendum w sprawie obowiązkowych kwot relokacji uchodźców, Orban podkreślił, że stawką są w nim losy Węgier i Europy. Według niego alternatywa jest następująca: "albo utrzymamy naszą ojczyznę i Europę takimi, jakimi je kochamy, albo je stracimy", bo "inni będą w niej większością i będą ją kształtować na swoje podobieństwo”.

 

"Tłum oszukanych imigrantów stałym źródłem konfliktów"

 

- Widzimy na zachód od naszych granic, co się dzieje, gdy decyzje o takiej doniosłości są podejmowane bez pytania ludzi o zdanie. Tam już mówią, że cofnęliby czas. My nie popełniamy błędu, którego nie można naprawić - zaapelował Orban.

 

Pytany, jakie są jego zdaniem największe zagrożenia związane z imigracją, odparł, że chodzi o bezpieczeństwo. Powiedział, że zmuszanie lub zachęcanie ludzi do zamieszkania w innym kraju, gdzie dotykają ich potem ciągłe rozczarowania, jest nieludzkie. - Tłum oszukanych imigrantów jest stałym źródłem konfliktów. Nie mówiąc o tym, że spośród wściekłych młodych ludzi są rekrutowani terroryści - oznajmił.

 

"My szanujemy kobiety a oni..."

 

Poza tym - jak ocenił Orban - imigranci nie podzielają europejskich wartości. - Na przykład my, Europejczycy, szanujemy kobiety, patrzymy na nie jak na równoprawnego partnera - u nich są inne zwyczaje. W każdym europejskim kraju przyjęta jest monogamia, a poligamia jest karana - u nich zaś to rzecz naturalna - powiedział. Premier dodał, że utrzymanie imigrantów obciąża też gospodarkę.

 

W niedziele odpędzie się na Węgrzech referendum, w którym wyborcy będą odpowiadać na pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie