Powolniak - nowe dziecko wrocławskich żubrów

Technologie
Powolniak - nowe dziecko wrocławskich żubrów
zoo.wroclaw.pl

W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu na świat przyszedł Powolniak - najmłodszy członek liczącej już 5 sztuk żubrzej rodziny. Zwierzę waży obecnie ponad 17 kg i ma 80 cm. Powolniak to syn najstarszego i zarazem największego żubra w zoo - samca Kaliguli - i samicy Poriny.

Imiona żubrów nie są dziełem przypadku, podlegają ściśle zdefiniowanym zasadom tworzenia i wszystkie są wpisywane do Rodowodowej Księgi Żubrów. Obostrzenia są konieczne, bo ten ginący gatunek został odtworzony z niewielu sztuk żyjących ok. 100 lat temu. Ścisłe zasady dotyczące m.in. nazywania zwierząt ułatwiają zachowanie odpowiedniego stopnia zróżnicowania genetycznego w hodowli.

 

Litery jak tablica rejestracyjna

 

Pierwsze dwie litery imion są zarazem literami rozpoznawczymi hodowli. W Polsce żubry, których imiona zaczynają się od "PL", pochodzą z hodowli w Pszczynie, a od "PO" - z innych ośrodków w Polsce (Pomruk, Popas).

 

Pierwsze litery "KA" oznaczają, że zwierzęta zostały odłowione ze stada wolnościowego i włączone do hodowli zamkniętej, natomiast "PU" na początku imion mają wszystkie osobniki linii nizinno-kaukaskiej.

 

Większość w Puszczy Białowieskiej

 

Żubry to naj­więk­sze w Europie dziko żyjące ssaki. Samiec waży od 500 do 1000 kg i ma do dwóch metrów wysokości. Dla porównania, drugi w ko­lej­no­ści niedź­wiedź brunatny waży średnio tylko 400 kg.

 

W Polsce żyje ponad 800 żubrów, z czego ponad 550 zamieszkuje Puszczę Białowieską. Na całym świecie jest ich obecnie ponad 5 tys. Co ciekawe, wszystkie pochodzą od 12 osobników, a żubry nizinne (białowieskie) - od zaledwie siedmiu.

 

W XX w. żubry wyginęły w środowisku naturalnym. Choć 20 tys. lat temu zwierzęta te zamieszkiwały prawie cały kontynent europejski, to w XIX wieku można je było spotkać już tylko na ziemiach polskich i w górach Kaukazu. W 1919 r. w Puszczy Białowieskiej padł ostatni żyjący w środowisku naturalnym osobnik żubra nizinnego, a w 1925 r. - ostatni żubr górski na Kaukazie.

 

Polska centrum hodowli

 

Wtedy podjęto próbę odtworzenia gatunku z okazów zachowanych w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych. W 1923 r., podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Przyrody, przedstawiciele Polski zaapelowali o ratowanie żubrów. Przekonali do tego przyrodników z innych państw i tego samego roku powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Po II wojnie Polska stała się światowym centrum hodowli żubrów. Ich miejscem bytowania stała się Puszcza Białowieska.

 

Wrocławskie zoo aktywnie angażuje się w ochronę żubrów w środowisku naturalnym i działania zmierzające do zapewnienia wzrostu ich populacji. Współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów (www.smz.waw.pl).

 

 

polsatnews.pl

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie