Lider socjalistów w PE dla Polsat News: kochamy Polaków, chcemy im pomóc

Świat
Lider socjalistów w PE dla Polsat News: kochamy Polaków, chcemy im pomóc
Polsat News

Europosłowie znowu chcą rozmawiać o Polsce. Niespełna dwa tygodnie po ostatniej debacie i krytycznej wobec polskich władz rezolucji Parlamentu Europejskiego, tym razem obawy eurodeputowanych budzi sprawa prawa aborcyjnego. Za debatą na ten temat opowiadają się m.in. socjaliści. Ich lider, Włoch Gianni Pittella podkreśla: - Nie działamy przeciwko Polakom, kochamy ich i chcemy im pomóc.

- W pełni szanujemy europejskie wartości i zasady. Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i także powinna respektować te zasady i wartości - powiedział Gianni Pittella, lider socjalistów w Parlamencie Europejskim, w rozmowie z korespondentką Polsat News Dorotą Bawołek.

 

Dodał, że jeśli Polska tego nie robi "stawia się poza Europą".

 

-  Ale my tego nie chcemy, chcemy pomóc narodowi polskiemu. Kochamy Polaków. Problemem jest polski rząd, który działa przeciwko Polakom - podsumował polityk.

 

Prawa kobiet w Polsce

 

Z inicjatywą debaty o prawach kobiet w Polsce wyszli socjaliści i frakcja Zjednoczonej Lewicy Europejskiej w europarlamencie. W czwartek przedstawiciele frakcji w PE zdecydowali, że taka dyskusja się odbędzie w przyszłą środę.  

 

Inicjatywa ta ma związek z obywatelskim projektem zaostrzenia polskiej ustawy o aborcji. W ubiegły piątek Sejm skierował projekt komitetu "Stop aborcji" do prac w komisji. Projekt przewiduje bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

 

Wcześniej m.in. o TK

 

Europarlament zajmował się Polską na poprzedniej sesji w połowie września. 14 września przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie paraliżem Trybunału Konstytucyjnego.

 

Europosłowie odnieśli się też do innych spraw, które budzą zaniepokojenie części z nich, w tym do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej. W rezolucji mowa jest też o planach wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

 

Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie