K2 poczeka jeszcze rok. Narodowa wyprawa na szczyt odłożona

Sport
K2 poczeka jeszcze rok. Narodowa wyprawa na szczyt odłożona
Flickr/Stefanos Nikologianis
K2 - wciąż niezdobyty zimą jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników.

Polska narodowa wyprawa na niezdobyty zimą jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników - K2 (8611 m) została przeniesiona na sezon 2017/18 - poinformował przewodniczący komitetu organizacyjnego Janusz Majer.

- Na taką decyzję wpłynęło kilka powodów, przede wszystkim finansowych i logistycznych. Przygotowania trwają wprawdzie od wielu miesięcy, ale okazało się, że potrzeba jeszcze więcej czasu na to bardzo trudne wyzwanie. W szerokim składzie ekspedycji jest kilkunastu alpinistów, natomiast docelowo będzie ich nie więcej niż dziesięciu  - powiedział Majer, kierownik wielu wypraw, m.in. letniej na K2 w 1986 roku.

 

"Wojciech Wróż spadł w przepaść"

 

Był to najtragiczniejszy sezon w historii himalaizmu na tej górze. Śmierć poniosło 13 wspinaczy, w tym Polacy Tadeusz Piotrowski (10 lipca), Wojciech Wróż (3 sierpnia) i Dobrosława Miodowicz-Wolf, pseud. Mrówka (10 sierpnia).

 

- Trzydzieści lat temu na wierzchołku K2 stanęli Słowak Peter Bozik, Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż, który spadł w przepaść podczas zjazdu po linach poręczowych. Ich wyczyn zapisał się nie tylko zdobyciem szczytu, ale pierwszym przejściem filarem południowym i wytyczeniem nowej drogi, kultowej Magic Line - wspomniał Majer, który osiągnął wysokość 8200 m.

 

Najwyższy szczyt Karakorum, drugi generalnie po Evereście (8848 m), atakowany był zimą kilkakrotnie, ale żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła 8000 m.

 

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

 

- Z informacji jakie udało nam się uzyskać, na tegoroczny sezon zimowy nie jest szykowana jakaś wyprawa na K2. Gdybyśmy szczęśliwie zrealizowali nasz plan, byłoby to wspaniałe ukoronowanie projektu Polskie Himalaje 2018 na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - dodał Majer.

 

W lipcu góra obroniła się przed atakiem polskich alpinistów, którzy zmuszeni zostali do zakończenia działalności. Potężna lawina zdmuchnęła obóz 3, porywając 25 namiotów, depozyt lin poręczowych oraz 50 butli z tlenem. Wyprawa przygotowawcza zmuszona została do zakończenia działalności ze względu na warunki w ścianie zagrażające bezpieczeństwu jej uczestników.

 

Jej kierownik Jerzy Natkański przypomniał, że celem szkoleniowej ekspedycji miało być także wzbogacenie doświadczenia, rozpoznanie terenu i jak najlepsze przygotowanie techniczne, logistyczne oraz personalne do zimowego szturmu na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

 

Przygotowaniami do narodowej wyprawy na K2 zawiaduje komitet organizacyjny w składzie: Janusz Majer - przewodniczący, Krzysztof Wielicki - kierownik ekspedycji, Marek Wierzbowski - sekretarz generalny Polskiego Związku Alpinizmu oraz poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski, zdobywca Korony Ziemi (najwyższe szczyty siedmiu kontynentów).

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze