Zieliński: policja ma być przyjazna uczciwym ludziom i groźna dla przestępców

Polska
Zieliński: policja ma być przyjazna uczciwym ludziom i groźna dla przestępców
PAP/Waldemar Deska

To prosta prawda, o której w tej służbie nie wolno zapominać - mówił w środę w Łodzi wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Wiceszef MSWiA wziął udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby I komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

 

Według niego zarówno policja, jak i inne służby nie tak dawno pokazały, że potrafią Polakom zapewnić bezpieczeństwo. Mówiąc to odniósł się do lipcowego szczytu NATO, który odbywał się w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w naszym kraju. - To był wielki sukces i taką policję, a także pozostałe służby, chcemy mieć na co dzień - powiedział.

 

Zapowiedź zmian

 

Zwrócił jednak uwagę, iż mimo, że Polska jest dziś krajem bezpiecznym, to cały czas trzeba rozpoznawać zagrożenia i tworzyć profesjonalne służby, dobrze ze sobą współdziałające. Przypomniał, że rząd przygotował program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, który zakłada zwiększenie środków finansowych i który ma służyć nowym inwestycjom, większym remontom, zakupowi sprzętu wyposażenia, uzbrojenia, środków łączności, środków transportu oraz lepszemu wynagradzaniu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

 

Zieliński mówił też o wzmocnieniu roli dzielnicowych. - Dzielnicowy ma być policjantem pierwszego kontaktu, ma być opiekunem ludzi mieszkających na danym osiedlu, ulicy, w danym miasteczku czy wsi. Chcemy, aby mieszkańcy go znali, mieli z nim kontakt i żeby on znał mieszkańców - powiedział. Dodał, że temu ma służyć rozszerzenie aplikacji mobilnej "Moja komenda" o dane dzielnicowych z całego kraju.

 

Wracają stare posterunki, mogą powstać nowe

 

Wiceminister zaznaczył, że trwa przywracanie posterunków policji. Przypomniał, że w latach 2008-2015, poprzedni rząd zlikwidował w Polsce 418 takich miejsc spośród 817. Jak powiedział w Łodzi, obecnie do reaktywacji zgłoszono w kraju ponad 150 posterunków, które będą stopniowo odtwarzane. Na ten cel na lata 2017-20 zarezerwowano 100 mln zł. To samorządowcy, grupy mieszkańców i organizacje pozarządowe postulują ich przywracanie.

 

Wyjaśnił, że tam, gdzie będą gotowe obiekty, posterunki zostaną odtworzone szybko. Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie taka potrzeba, będą również tworzone nowe posterunki.

 

Wiceszef MSWiA odniósł się ponadto do mapy zagrożeń, która zaczęła również funkcjonować w woj. łódzkim. Ma ona wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Jak mówił, policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze