Szwecja przywróci obowiązek służby wojskowej. W 2017 r.

Świat
Szwecja przywróci obowiązek służby wojskowej. W 2017 r.
Pixabay

Szwecja przywróci w lipcu 2017 roku zniesiony w 2010 roku powszechny obowiązek służby wojskowej - poinformował w środę szwedzki rząd, powołując się na konieczność "wzmocnienia zdolności obronnej".

Przeprowadzenie powszechnego poboru obok istniejącej ochotniczej rekrutacji zarekomendowali ministrowi obrony Peterowi Hultqvistowi eksperci, przedstawiając w tej sprawie raport.

 

- Niestety poprzez dzisiejszą (ochotniczą) rekrutację nie udaje się pozyskać wystarczającej liczby żołnierzy - stwierdza główna autorka raportu Annika Nordgren Christensen.

 

2,5 tys. ochotników

 

Obecnie do wojska wstępuje rocznie ok. 2,5 tys. ochotników (mężczyzn i kobiet). Gdy 2010 roku likwidowano powszechną służbę wojskową, zakładano, że liczba ta wyniesie 4 tys. osób rocznie.

 

W dokumencie stwierdza się, że szwedzkie siły zbrojne potrzebują pozyskać po 4 tys. osób w 2018 oraz 2019 roku. W 2020 roku liczba ta ma wynieść 5 tys. i rosnąć w kolejnych latach.

 

Liczba żołnierzy powoływanych w ramach powszechnego poboru w danym roku zależeć będzie od liczby osób, które wcześniej ochotniczo zgłoszą się do wojska.

 

Niskie pensje

 

Według szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" kariera w wojsku przestaje być popularna m.in. z powodu niskich pensji. Z tego powodu większa niż się spodziewano liczba oficerów rezygnuje przedwcześnie ze służby.

 

W złożonym ministrowi obrony dokumencie eksperci sugerują podwyższenie płac w wojsku oraz uzależnienie ich wysokości od wysługi lat. Młodzi żołnierze mieliby otrzymywać pomoc w spłacaniu rat studenckich kredytów stypendialnych.

 

PAP

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze