Światowy Kongres Żydów uczcił pamięć Szimona Peresa

Świat
Światowy Kongres Żydów uczcił pamięć Szimona Peresa
PAP/EPA/Hakon Mosvold Larsen

Zmarły w nocy z wtorku na środę Szimon Peres był jednym z najwspanialszych ludzi, jakich znałem: bystry polityk, wybitny intelektualista i strateg, doświadczony dyplomata i rozjemca - oświadczył przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.

Szimon Peres "uczynił Izrael dumnym, sprawił, że Żydzi byli dumni w każdym zakątku świata" - oznajmił Lauder.

 

"Uosabia wiele osiągnięć Izraela w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Był »Panem Izrael«. Ucieleśniał syjonistyczny sen, pomógł zbudować wolne, bezpieczne i dostatnie państwo w starożytnej ojczyźnie narodu żydowskiego" - czytamy w oświadczeniu Kongresu.

 

Szereg zasług

 

Jak wskazuje Lauder, "fakt, że Izrael nie tylko przetrwał w ciągu ostatnich 68 lat, ale kwitł, był związany w dużej mierze z ogromnymi wysiłkami Peresa". "Jego życie było poświęcone temu, by syjonistyczny projekt odniósł sukces. Nie tylko mówił o pokoju, ale pracował na jego rzecz tak, by w końcu stał się rzeczywistością w czasie jego życia. Wiedział, że osiągnięcie pokoju jest możliwe" - zaznaczył przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC).

 

Podkreślił, że Peres "wiedział również, że Izrael nie zostanie ocalony przez same siły zbrojne, dyplomację, czy siłę ekonomiczną, ale tylko przez połączenie tych wszystkich trzech (elementów)".

 

Lauder dodaje, że "nieprawdopodobną ciekawość nauki, badań i rozwoju człowieka" wykazywał nawet, gdy miał 90 lat. "Często mówił o najnowszych osiągnięciach w tych dziedzinach i co one znaczą dla Izraela i reszty świata. To niesamowite, jak wiele nowych pomysłów przedstawiał za każdym razem, jak dobrze był poinformowany i jak jasno widział szerszy obraz spraw" - zauważył przewodniczący WJC.

 

Na koniec wyraził przekonanie, że Peres chciałby, by jego dzieło było kontynuowane i "byśmy uczynili wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać Izrael jako kraj perspektywiczny, demokratyczny i dynamiczny, który on pomógł zbudować".

 

Wybitny izraelski polityk

 

Szimon Peres - prezydent Izraela w latach 2007-2014, a także dwukrotny szef rządu i przez wiele lat minister i poseł, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za porozumienia pokojowe z Palestyńczykami z 1993 roku - zmarł w nocy z wtorku na środę w szpitalu w Tel Awiwie, dwa tygodnie po doznaniu udaru mózgu. Miał 93 lata.

 

Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) jest międzynarodową organizacją reprezentującą społeczność żydowską w 100 krajach. W 2012 roku Peres otrzymał od WJC Nagrodę im. Teodora Herzla, założyciela ruchu syjonistycznego, za zasługi dla Izraela i narodu żydowskiego.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie