Skaner w Terespolu prześwietla pociągi. Jest najnowocześniejszy w Europie

Polska
Skaner w Terespolu prześwietla pociągi. Jest najnowocześniejszy w Europie
Służba Celna

W pobliżu przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu oddano na potrzeby Służby Celnej najnowocześniejsze w Europie urządzenie rentgenowskie do prześwietlania pociągów towarowych. Inwestycja kosztowała ponad 21 mln zł. W całości sfinansowana została przez Ministerstwo Finansów.

Kolejowy skaner to jedyne urządzenie tego typu, które umożliwia prześwietlanie pociągów towarowych na trzech torach. Posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów.

 

Wykryją skrytki z kontrabandą

 

Pozwoli na łatwe znalezienie skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych w wagonach towarowych oraz kontenerach - bez konieczności ich otwierania.

 

O tym, jak  bardzo to urządzenie jest potrzebne na tym odcinku granicy świadczą liczby. Tylko przez osiem miesięcy tego roku funkcjonariusze celni z województwa lubelskiego udaremnili przemyt do Polski ponad miliona paczek papierosów, które ukryte były w wagonach towarowych i kontenerach.

 

Ukrywają głównie papierosy

 

To 1/6 wszystkich papierosów zatrzymanych w tym czasie przez Służbę Celną w województwie lubelskim.


Za całość prac, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej, poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, dostawę i instalację urządzenia, aż po przeszkolenie funkcjonariuszy celnych, odpowiedzialna była firma Nuctech Warsaw Company Limited.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie