Niemcy: 800 ataków na polityków od początku roku

Świat
Niemcy: 800 ataków na polityków od początku roku
Pixabay.com/Cam4Heroes

"Der Spiegel" poinformował, że zgodnie z informacjami niemieckiego MSW przekazanymi w odpowiedzi na interpelację "Zielonych", od początku 2016 roku w Niemczech odnotowano 813 ataków na polityków. Połowa z nich przypisywana jest "środowiskom skrajnie prawicowym".

Według portalu "Deutsche Welle" za atakami stoją m.in. "Obywatele Rzeszy" oraz "Identytaryści" z "Ruchu Tożsamościowego". Za 97 przestępstw odpowiadać mają z kolei organizacje lewicowe.

 

Jak wyliczył portal, który cytuje "Der Spiegel", wśród 800 ataków 18 było napaściami fizycznymi, na skutek których politycy doznali obrażeń.

 

Inne napaści polegały na nękaniu, groźbach, niszczeniu mienia oraz podżeganiu do nienawiści na tle rasowym lub narodowościowym. Zdarzały się także podpalenia.

 

Dziennikarze "Spiegla" ustalili, że w przypadku 297 ataków trudno było jednoznacznie stwierdzić, czym były motywowane. Niemożliwe jest także zestawienie ze statystykami z poprzednich okresów, gdyż ewidencja aktów przemocy wobec polityków jest prowadzona w Niemczech dopiero od stycznia.

 

Tygodnik podał, że zagrożone są także m.in. wspólnoty religijne.

 

- Odpowiedź rządu na nasze zapytanie ukazuje dużą skałę zagrożenia ze strony neonazistów w naszym kraju - powiedziała "Der Spiegel" ekspertka ds. polityki wewnętrznej Zielonych Irene Mihalic.

 

Der Spiegel, Deutsche Welle

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie