Indonezja: poszukiwania turystów po erupcji wulkanu

Świat
Indonezja: poszukiwania turystów po erupcji wulkanu
PAP/EPA/MADE NAGI

Władze Indonezji prowadzą poszukiwania kilkuset turystów po niespodziewanej erupcji wulkanu Rinjani na wyspie Lombok. Wcześniej ewakuowano ponad 1,1 tys. osób. Wysoki na 2 kilometry słup popiołu zakłóca pracę pobliskich lotnisk; nie ma informacji o ofiarach.

Rzecznik rządowej agencji zarządzania kryzysowego Sutopo Purwo Nugroho poinformował, że blisko 400 zagranicznych i krajowych turystów było zarejestrowanych od niedzieli na wspinaczkę na wulkaniczny szczyt; trasa prowadziła z miejsca oddalonego od krateru o 11 km.

 

Wiceszef indonezyjskiej Agencji ds. Akcji Poszukiwawczo-Ratunkowych, Heronimus Guru, przekazał, że dotychczas ustalono miejsce pobytu ok. 120 turystów, głównie obcokrajowców, którzy kierują się już w dół zbocza.

 

Zablokowane lotniska

 

Erupcja nastąpiła we wtorek po południu, powodując kilkugodzinne opóźnienia w pracy portów lotniczych na wyspach Lombok i Bali. Gospodarstwa rolne i drzewa położone w pobliżu wulkanu pokryła cienka warstwa popiołu wulkanicznego, ale okoliczne miejscowości nie są zagrożone - zapewnił Nugroho.

 

 

Rinjani to jeden z ok. 130 aktywnych wulkanów w Indonezji. Wyspy wchodzące w skład indonezyjskiego archipelagu znajdują się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia - otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

 

PAP

 

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie