Dymisja ministra Szałamachy, Morawiecki na czele superresortu. Premier ogłosiła zmiany w rządzie

Polska
Dymisja ministra Szałamachy, Morawiecki na czele superresortu. Premier ogłosiła zmiany w rządzie
PAP/Rafał Guz

- Z rządu odwołany zostaje minister finansów Paweł Szałamacha; nowym szefem MF będzie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który ma łączyć oba stanowiska - poinformowała w środę premier Beata Szydło.

Zobacz zapis relacji NA ŻYWO z konferencji.

 

Szefowa rządu poinformowała na środowej konferencji prasowej, że podjęła też decyzję o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z wicepremierem Morawieckim.

 

"(Morawiecki) jest autorem Planu Odpowiedzialnego Rozwoju - on będzie koordynował prace tego Komitetu. Minister Morawiecki zostaje również w związku ze zmianą strukturalną powołany na stanowisko ministra finansów - dodała Szydło.

 

Jak mówiła, Morawiecki ma łączyć stanowiska ministra rozwoju i finansów. - W związku z tym oczywiście odwołany zostaje pan minister (Paweł) Szałamacha ze swojej funkcji - zaznaczyła premier.

 

Nowy sposób zarządzania spółkami Skarbu Państwa

 

- W najbliższym dniach, we wtorek prawdopodobnie, razem z ministrem Kowalczykiem (szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, obecnie odpowiadającym za likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa) przedstawimy propozycję nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątku Skarbu Państwa. Powiem nie tylko o tym nadzorze właścicielskim, nowym sposobie nadzoru właścicielskiego, ale (też) właśnie o nowym sposobie zarządzania. Chcemy zwiększyć kontrolę, zwiększyć audyt - powiedziała premier Szydło.

 

Jak mówiła, zgodnie z programem PiS i zgodnie z złożeniami, które zostały przyjęte na początku pracy w rządzie, "realizuje zmiany strukturalne w administracji państwowej, które obejmują również rząd". Przypomniała, że została m.in. podjęta decyzja o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

 

Powstanie centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych

 

- Podjęłam również decyzję o utworzeniu centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych, który będzie umieszczony przy premierze, tutaj, w kancelarii rozpoczniemy prace nad tym ośrodkiem i to będzie również w najbliższym czasie - powiedziała Szydło.

 

Premier poinformowała również o zmianach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister w kancelarii premiera Adam Lipiński - jak powiedziała Szydło - zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.

 

Szefowa rządu poinformowała też, że odwołała Pawła Majewskiego ze stanowiska pełnomocnika ds. Światowych Dni Młodzieży, który rozpocznie pracę w resorcie cyfryzacji.

 

Premier Szydło powiedziała, że powołała na sekretarza stanu w KPRM Grzegorza Schreibera.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie