Sondaż: Ukraińcy chcą do NATO i UE

Świat
Sondaż: Ukraińcy chcą do NATO i UE
pixabay/skyler-110

Ukraińcy chcą widzieć swój kraj w NATO, w Unii Europejskiej i są przeciwni zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu kijowskiego Centrum Razumkowa. Członkostwo w NATO popiera 44,3 proc. respondentów, zaś przeciwnych temu jest 38,1 proc. badanych. Za wejściem do Unii Europejskiej opowiedziało się 49,7 procent, a przeciw - 35,3 procent.

 

45,8 proc. Ukraińców uważa, że priorytetem w polityce zagranicznej Kijowa powinny być relacje z UE. 12,6 proc. w odpowiedzi na to pytanie wskazało Rosję, a 6,9 proc. - inne kraje poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

 

Na pytanie, czy Ukraina powinna opuścić WNP, twierdząco odpowiedziało 36,6 proc. respondentów; przeciw wypowiedziało się 43,8 proc.

 

Idea wprowadzenia wiz dla obywateli Rosji cieszy się poparciem 29 proc. badanych; 52,1 proc. jest temu przeciwna. Większość - 55 proc. - nie chce także zerwania stosunków dyplomatycznych między Kijowem i Moskwą. Pomysł ten popiera 24,8 proc.

 

Negatywnie o porozumieniu z Mińska

 

39,1 proc. badanych, proszonych o ocenę mińskich porozumień w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie, uznało, że jest ona negatywna. 11,9 proc. oceniło je pozytywnie, a 21,1 proc. - neutralnie.

 

Centrum Razumkowa pytało także w swym sondażu o stosunek do nadania ogarniętemu konfliktem z separatystami Donbasowi tzw. statusu specjalnego. 50 proc. respondentów wypowiedziało się na ten temat negatywnie, zaś 22,7 proc. - pozytywnie.

 

50,6 proc. Ukraińców uważa także, że w Donbasie nie należy przeprowadzać wyborów samorządowych do czasu odzyskania przez Ukrainę kontroli nad tym obszarem. 23,9 proc. jest zdania, że takie wybory mogłyby się odbyć w obecnych warunkach.

 

Podzieleni ws. separatystów

 

38,5 proc. badanych nie chce również amnestii dla członków ruchów separatystycznych, którzy uczestnicząc w konflikcie w Donbasie nie dopuścili się ciężkich przestępstw. 34 proc. jest przeciwnego zdania.

 

41 proc. obywateli opowiada się jednocześnie za całkowitym wstrzymaniem relacji gospodarczych z Donbasem do czasu, gdy będzie on w pełni kontrolowany przez ukraińskie władze. 36 proc. uważa, że relacje te powinny być utrzymywane. Zdaniem 44,2 proc. kwestia statusu Donbasu powinna być omawiana w ramach referendum; 32,8 proc. jest przeciwna takiemu plebiscytowi.

 

Zdaniem 42,9 proc. badanych zajęte przez separatystów terytoria Donbasu powinny być całkowicie odizolowane od pozostałej części Ukrainy. Przeciwko izolacji wypowiada się 31,4 proc.

 

PAP

 

 

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie