Prochy pisarza Trumana Capote sprzedane na aukcji. Za ponad 43 tys. dolarów

Świat
Prochy pisarza Trumana Capote sprzedane na aukcji. Za ponad 43 tys. dolarów
Wikipedia/Domena publiczna/Roger Higgins

Zainteresowanie aukcją, na której można było nabyć prochy zmarłego w 1984 roku pisarza, przerosło oczekiwania. Nabywca musiał zapłacić za osobliwą pamiątkę 43 tys. 750 dolarów, choć cena wywoławcza wynosiła jedynie 2 tys.

- Zainteresowani nimi byli ludzie z Rosji, Niemiec, Chin, Ameryki Południowej i od nas ze Stanów Zjednoczonych. Spodziewałem się, że może zostaną sprzedane za ponad 10 tysięcy dolarów, ale nie przewidziałem, że dobijemy niemal do 45 tysięcy – powiedziaa Darren Julien, prezes domu aukcyjnego Julien’s Auctions.


Nabywcą prochów Trumana Capote jest kolekcjoner, który pragnął pozostać anonimowy. - Obiecano nam, że Truman będzie kontynuował swoje przygody - powiedział Julien.


Niemałym powodzeniem na aukcji cieszyły się również inne przedmioty związane z pisarzem. Poplamiona koszulka i kąpielówki, które miał na sobie w chwili śmierci, osiągnęły cenę 6,4 tys. dolarów, zaś dwa zestawy pojemników po tabletkach na receptę sprzedano za łączną kwotę ponad 9 tys. dolarów.


Prochy przechowywane u przyjaciółki


Przechowywane w rzeźbionym japońskim pudełku prochy pisarza znajdowały się w posiadaniu jego bliskiej przyjaciółki Joanne Carson. Dwukrotnie próbowano je ukraść. Po śmierci kobiety w 2015 roku, spadkobiercy, nie wiedząc, co mają zrobić z tak przedziwną pamiątką, zdecydowali się wystawić prochy pisarza na aukcję.


Truman Capote to amerykański pisarz i scenarzysta. Najsłynniejsze jego dzieła to nowela "Śniadanie u Tiffany’ego", na podstawie której powstał słynny film z Audrey Hepburn w roli głównej oraz powieść "Z zimną krwią" (także sfilmowana), rekonstruująca szczegóły krwawej zbrodni, popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmerskiej.


Sam Truman Capote był w ostatnich latach bohaterem dwóch fimów  W 2005 roku Bennett Miller wyreżyserował film pod tytułem "Capote", który przedstawia życie pisarza podczas pisania książki "Z zimną krwią". Tytułowego bohatera zagrał Philip Seymour Hoffman. Film zyskał przychylne opinie krytyków filmowych i otrzymał wiele prestiżowych nagród i nominacji.


W 2006 roku powstał film "Bez skrupułów" w reżyserii Douglasa McGratha, który opowiada również o okresie z życia Trumana Capote, w którym pracował nad książką "Z zimną krwią". Główną rolę zagrał Toby Jones. Film opowiada głównie o relacjach między Trumanem Capote a Perrym Smithem - oskarżonym o morderstwo, na podstawie którego powstała powieść.

 

booklips.pl, polsatnews.pl

 

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie