Ponad 118 tys. zł brutto miesięcznie to przeciętny zarobek w zarządach spółek Skarbu Państwa

Biznes
Ponad 118 tys. zł brutto miesięcznie to przeciętny zarobek w zarządach spółek Skarbu Państwa
Polsat News

Roczne wynagrodzenie w zarządach spółek Skarbu Państwa wyniosło w 2015 roku 1 mln 422 tys. zł - podliczyła firma doradcza Sedlak&Sedlak. Ta suma to mediana, co oznacza, że połowa prezesów i wiceprezesów zarobiła więcej niż podana kwota, połowa - mniej. Miesięcznie to ok. 30 średnich pensji. Najlepiej zarabiający to były prezes Orlenu Dariusz Krawiec – 6 mln 549 tys. zł (łącznie z odprawą).

Raport bierze pod uwagę wynagrodzenia zarządów 16 spółek notowanych na GPW, w których udział państwa w akcjonariacie wynosił od 5 proc. do 71 proc. Połowa menedżerów tych firm otrzymała pensje w przedziale od 1 mln zł do 1,9 mln zł brutto rocznie.


Natomiast co dziesiąty członek zarządu mógł liczyć na pensje i dodatki w wysokości 2,3 mln zł i więcej (brutto rocznie). Najwyższe wynagrodzenie wśród osób, które przepracowały cały badany rok otrzymał wiceprezes Orlenu Sławomir Jędrzejczyk - ponad 3 mln zł.


Dobre zarobki w firmach energetycznych
 
W spółkach, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 50 proc. akcji, najwyższe pensje otrzymywały osoby pracujące w zarządzie firmy energetycznej ENEA. Średnia pensja menedżera w tej spółce wyniosła 1,7 mln zł. Na drugim miejscu uplasowała się spółka PGE SA z wynagrodzeniami na poziomie 1,5 mln zł.

 

spółki


W obliczeniach zostały uwzględnione osoby, które przepracowały pełny rok.


Pensje i odprawy odwołanych prezesów

 

Pod koniec 2015 roku wielu członków zarządów zostało odwołanych z pełnienia swoich funkcji z powodu zmiany rządu. Swoją pracę stracili m.in. długoletni prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec i Andrzej Klesyk z PZU.


Według danych raportu prawie wszystkie osoby, które straciły stanowisko, zarobiły w ubiegłym roku więcej niż w 2014 roku. Najwięcej otrzymał Krawiec - 6,5 mln zł, w tym 3,4 mln zł z tytułu odprawy oraz umowy o zakazie konkurencji.

 

prezesi

 

We wrześniu weszła w życie ustawa zakładająca, że pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych.


Nowe prawo wprowadza widełki dla wynagrodzenia podstawowego członków zarządu, które ma zależeć od wielkości spółki.

 

W przypadku mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniającego do 10 osób) ma to być 1-3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a spółki małej (zatrudniającej od 11 do 50 osób), średniej (51-250 osób), dużej (251-1250 osób), "dużej plus" (co najmniej 1251 osób, obrót roczny netto wyższy niż 250 mln euro) odpowiednio: 2-4-krotność; 3-5-krotność; 4-8-krotność, 7-15-krotność.

 

wynagrodzenia.pl, polsatnews.pl; infografika: wynagrodzenia.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie