"To przykład prawdziwego olimpizmu" - premier Szydło podziękowała paraolimpijczykom

Polska
"To przykład prawdziwego olimpizmu" - premier Szydło podziękowała paraolimpijczykom
PAP/Marcin Obara

"Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali. Ich rywalizacja była przykładem prawdziwego olimpizmu" - powiedziała premier Beata Szydło podczas poniedziałkowego spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich Rio 2016.

"Pragnę wam serdecznie pogratulować i podziękować. Dlatego, że patrząc na państwa zaangażowanie, na państwa rywalizację, na waszą determinację, na to w jaki sposób państwo traktujecie sport, rywalizację sportową, ale też budowanie tego poczucia dumy z tego, że w biało-czerwonych strojach możecie reprezentować Polskę. To jest naprawdę przykład prawdziwego olimpizmu i za to chcę bardzo serdecznie podziękować i jeszcze raz pogratulować waszych ogromnych sukcesów" - powiedziała premier podczas uroczystości zorganizowanej na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

Polacy zdobyli w Rio de Janeiro 39 medali XV igrzysk paraolimpijskich: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji zajęli 10. miejsce.

 

"Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali. Ta rywalizacja jest symbolem rywalizacji sportowej, kiedy ludzie stają (do rywalizacji) po to, by pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich" - podkreśliła premier Szydło.

 

 

Niepełnosprawnym sportowcom pogratulował również minister sportu i turystyki Witold Bańka.

 

"Praktycznie nie było dnia, kiedy nie dostarczaliście nam wzruszeń i emocji, kiedy nie było medali dla Polski. Kiedyś usłyszałem taki cytat, że nie zostaliśmy stworzeni po to, by przejśćżycie bez celu. Zostaliśmy stworzeni do realizacji rzeczy wielkich i tej wielkiej rzeczy wy dokonaliście" - podkreślił Bańka.

 

Większe honoraria za medale

 

Minister sportu poinformował o zwiększeniu honorariów dla medalistów.

 

"Nagrody za medale olimpijskie w tym roku zostały zwiększone o 100 procent. Do tej pory nagrody otrzymywali medaliści, którzy w swoich konkurencjach mieli co najmniej 12 rywali. W poniedziałek zostało podpisane rozporządzenie, które zmienia ten przepis. Wszystkie osoby, które zdobyły medal paraolimpijski otrzymają nagrody finansowe" - zdradził Bańka.

 

Za spotkanie z premier podziękował prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego.

 

"To dla nas olbrzymie wyróżnienie, że możemy celebrować nasz sukces z panią premier. Chcemy inspirować kolejnych niepełnosprawnych ludzi w naszym kraju do włączenia się w aktywność i próbowania powrotu do życia w społeczeństwie poprzez sport. To jest świetna forma rehabilitacji" - powiedziałŁukasz Szeliga.

 

W imieniu sportowców wypowiedział się Rafał Wilk.

 

"Mamy się czym chwalić, bo tych medali jest więcej niż na paraigrzyskach w Londynie. Nasz sport idzie do przodu. Poprzeczka zawieszana jest coraz wyżej i o medale jest coraz ciężej. Pokazujemy, że życie nie kończy się dlatego, że jest się niepełnosprawnym. Inspirujemy nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również zdrowe osoby. Jesteśmy doskonałym przykładem, że warto mieć w życiu marzenia i dążyć do ich realizacji" - podkreślił złoty medalista paraolimpiady w Rio de Janeiro w kolarstwie-handbike w jeździe indywidualnej na czas.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie