"Haller","Inka" i "Pilecki" wkrótce wyruszą w podróż. Internauci wybrali nazwy dla pociągów

Biznes
"Haller","Inka" i "Pilecki" wkrótce wyruszą w podróż. Internauci wybrali nazwy dla pociągów
PKP Fot. Bartłomiej Banaszak

W głosowaniu na profilu społecznościowym przewoźnika oddano blisko 28 tys. głosów. Najwięcej (2239) pasażerów głosowało na nazwę "Haller", którą otrzyma pociąg kursujący na trasie Szczecin Główny - Zakopane. Składy ze zwycięskimi przydomkami zaczną kursować wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy 2016/17.

- Podróż koleją nabierze nowego, edukacyjnego wymiaru - poinformował Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity po rozstrzygnięciu konkursu.

 

Plebiscyt trwał od 12 do 25 września na profilu społecznościowym PKP Intercity. 

 

Najwięcej głosów (2239) pasażerowie oddali na nazwę "Haller". Pociąg z nazwiskiem generała, który zaślubił Polskę z morzem, będzie kursował na trasie Szczecin Główny - Zakopane.

 

Wśród zwycięskich nazw jest m.in. "Pomarańczarka". Skład z przydomkiem, który jest nawiązaniem do tytułu obrazu Aleksandra Gierymskiego, pojedzie na trasie Warszawa Zachodnia - Rzeszów Główny.

 

Z kolei z Lublina do Bielska-Białej kursować będą składy, którym internauci wybrali imiona "Pilecki" od rotmistrza Witolda Pileckiego, który zorganizował ruch oporu w KL Auschwitz oraz "Inka" - od pseudonimu Danuty Siedzikówny, która walczyła w 5 Wileńskiej Brygadzie AK po zakończeniu wojny m.in. w potyczkach z Milicją Obywatelską i UB. Danuta Siedzikówna została aresztowana i stracona 28 sierpnia 1946 roku.

 

Partnerzy tegorocznej akcji to: Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Instytucje te zaproponowały nazwy związane z polską kulturą i historią.

 

 

 

polsatnews.pl

 5 Wileńskiej Brygady AK,

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie