Aplikacja umożliwiająca bezpieczne latanie dronem - trwają testy

Technologie
Aplikacja umożliwiająca bezpieczne latanie dronem - trwają testy
Pixabay/Unsplash/CC BY 2.0

Dzięki specjalnej aplikacji każdy użytkownik dronu może śledzić jego lot. Dodatkowo, nad jego bezpieczeństwem może czuwać służba ruchu lotniczego. Rozwiązanie przygotowane przez DroneRadar testowane jest właśnie w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Każdy operator drona może na swoje urządzenie mobilne ściągnąć aplikację DroneRadar. Następnie wystarczy przed każdym lotem zarejestrować się, podając imię, telefon kontaktowy, typ bezzałogowca oraz deklarowaną wysokość lotu i czasu. Po zarejestrowaniu, dzięki integracji aplikacji DroneRadar z systemami PAŻP, kontrolerzy ruchu lotniczego i informatorzy służby informacji powietrznej będą mogli takiego drona obserwować. Dzięki temu, jego użytkownik dowie się, nie tylko, czy może bezpiecznie nim latać, ale po zarejestrowaniu będzie widoczny dla lotniczych służb.

 

Aplikację testują kontrolerzy PAŻP

 

- Aplikacja DroneRadar trafiła do testów naszych kontrolerów i informatorów służby informacji powietrznej. W praktyce wygląda to tak, że we współpracy z pilotami dronów będzie sprawdzane narzędzie, które docelowo - jeśli testy zakończą się pomyślnie - ma umożliwić bezpośredni kontakt z zarejestrowanymi użytkownikami dronów i ułatwiać współpracę ze służbami ruchu lotniczego, w tym uzyskanie zgody na lot w przestrzeniach kontrolowanych - powiedział Michał Słojewski, kierownik służby informacji powietrznej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 
Jak wyjaśnił, możliwość obserwacji dronów pozwoli także na przekazanie informacji operatorom dronów o innych użytkownikach przestrzeni powietrznej, w tym samolotach pasażerskich.

 

"Aplikacja może podnieść poziom bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej"


- Polska ma dosyć dobre regulacje jeśli chodzi o drony. To jest szybko rosnący rynek i chcemy przyczynić się do rozwoju bezpieczeństwa tego typu lotnictwa. Pracujemy jednak nad tym, aby uniknąć sytuacji, w których pilot samolotu pasażerskiego informuje nasze służby, że na jego wysokości przelotowej znajduje się dron. Dlatego zgodziliśmy się na możliwość testów takiego rozwiązania, które może podnieść poziom bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej dla wszystkich jej użytkowników - wyjaśnia p.o. prezesa PAŻP Magdalena Jaworska.
 

System ten jest testowany nad Warszawą i Olsztynem oraz w okolicach lotnisk w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Krakowie.

 
Ponieważ są to tylko testy działania aplikacji, wszelkie dotychczasowe procedury zgłaszania lotu dronami w strefach kontrolowanych lotnisk obowiązują bez zmian.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie