Tego w kościele nie usłyszysz. Biskup stworzył listę ślubnych i pogrzebowych przebojów zakazanych

Polska
Tego w kościele nie usłyszysz. Biskup stworzył listę ślubnych i pogrzebowych przebojów zakazanych
Pixabay.com/debowscyfoto

"Nic, co świeckie, nie powinno mieć miejsca w naszych świątyniach" - w ten sposób biskup włocławski Wiesław Mering rozpoczął zarządzenie, w którym zakazuje wykorzystywania "świeckiej" muzyki w czasie kościelnych ceremonii. Biskup w świątyniach nie chce słyszeć "Hallelujah" Leonarda Cohena, piosenki wybieranej przez nowożeńców i "Serca Matki" Fogga, utworu rozbrzmiewającego w czasie pogrzebów.

- Nie łudźmy się, nie dotrzemy do naszych wiernych przez muzykę, która nie ma inspiracji religijnych, chociażby była napisana przez wybitnych kompozytorów. W naszych miejscowościach jest wiele sal koncertowych, ośrodków kulturalnych, czy remiz, w których można urządzać koncerty - napisał biskup Mering zwracając uwagę na to, jak organizowane powinny być koncerty w kościołach.

 

Jednak największe zainteresowanie wiernych wzbudził fragment pisma, który dotyczy ceremonii ślubnych i pogrzebowych. Biskup przypomina bowiem, że liturgia jest wystarczająco piękna i bogata, i "wystarczy sprawować ją w sposób godny".

 

- Wszystkie zaś udziwnienia, szukanie poklasku i oryginalności, wykonywanie utworów nieliturgicznych - świeckich są zakazane (np. śpiewanie na pogrzebie pięknej i rzewnej pieśni Mieczysława Fogga "Serce Matki" jest nie do przyjęcia, podobnie jak śpiew Leonarda Cohena "Hallelujah" - na ślubie)”.

 

Wszystko dlatego, że "skarbiec muzyki sakralnej" jest wyjątkowo rozbudowany.

 

Biskup Mering przypomniał także o "całkowitym zakazie używania dronów w świątyniach".

 

polsatnews.pl

 

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie