"Śniadanie w Radiu Zet". Szefernaker: minister Radziwiłł przedstawi trzy projekty ustaw dot. służby zdrowia

Polska
"Śniadanie w Radiu Zet". Szefernaker: minister Radziwiłł przedstawi trzy projekty ustaw dot. służby zdrowia
Polsat News

- Pan minister Radziwiłł został zobligowany przez panią premier do przeprowadzenia zmian. W ramach tych zmian, które zaproponuje do 15 października, będą trzy projekty ustaw; o sieci szpitali, o podstawowej opiece zdrowotnej i o państwowym ratownictwie medycznym - zapowiedział w "Śniadaniu w Radiu Zet" Paweł Szefernaker z Kancelarii Premiera.

Goście programu odnieśli się m.in. do sytuacji w służbie zdrowia i sobotniej manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych, w której co prawda wziął udział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, jednak nie chciał odpowiadać na pytania protestujących. - Wczoraj pan minister Radziwiłł, przekazał informację o tym, że zaprasza przedstawicieli związków zawodowych na 27 września - powiedział Szefernaker.

 

Dodał, że minister zdrowia został zobligowany do przedstawienia w najbliższym czasie zmian w służbie zdrowia. - Pani Kopacz (Ewa, była szefowa resortu zdrowia-red) jako minister pierwszą ustawę systemową zaproponowała po 3 latach rządzenia, my po 10 miesiącach przedstawimy reformę (…). Pan minister będzie dyskutował, rozmawiał, konsultował decyzje ze związkami zawodowymi - dodał.

 

Marcin Kierwiński z PO komentując zachowanie ministra Radziwiłła na sobotniej manifestacji, stwierdził, że "ma nadzieje, że w najbliższych dniach minister ucieknie też z ministerstwa".

 

 

Spotkanie premier z wojewodami

 

Paweł Szefernaker pytany o zapowiedziane przez premier zmiany w rządzie, odpowiedział, że Beata Szydło  będzie na ich temat rozmawiać z wojewodami. - Pani premier w tym tygodniu odbędzie spotkanie z wojewodami, ponieważ rząd to także administracja rządowa w terenie - powiedział. Dodał, że na spotkanie zostaną zaproszeni wszyscy wojewodowie, a o dokładnym terminie zostaną oni poinformowani w poniedziałek.

 

W piątek premier Szydło zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione zmiany personalne oraz systemowe w rządzie. Pytana o najlepszych swoich ministrów, wymieniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka (nadzorującego likwidację Ministerstwa Skarbu Państwa).

 

"Nie rekonstrukcja, a facelifting"

 

– Lepiej żeby nie były to zmiany w rządzie, lecz zmiana rządu. Ciężko znaleźć ministra, który radzi sobie ze swoimi obowiązkami - powiedział Kierwiński. Dodał, że "to nie będzie rekonstrukcja, ale facelifting". 

 

Według Marka Sawickiego "z dużej chmury będzie mały deszcz".

 

Barbara Dolniak zwróciła uwagę, że to Nowoczesna zmusiła PiS do zmian w rządzie. - Gdyby nie akcja Nowoczesnej "Misiewicze", nigdy byście nie mieli tej autorefleksji o potrzebie zmian - powiedziała. W ramach akcji "Misiewicze" wskazywane są związane z PiS osoby, które otrzymały posady w państwowych spółkach.

 

Z kolei Kierwiński zapowiedział, że 2 października Platforma Obywatelska ogłosi nowy program. Stworzy również gabinet cieni. - Nowy początek nowej Platformy - powiedział o planowanych zmianach.

Gośćmi niedzielnego programu emitowanego w Radiu Zet i Polsacie News, byli: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Marek Sawicki (PSL), Marcin Kierwiński (PO), Paweł Szefernaker (Kancelaria Premiera), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta).

 

Polsat News, PAP

jak/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie