"Moje ciało! Moja Decyzja". Czarny Protest w największych polskich miastach

Polska
"Moje ciało! Moja Decyzja". Czarny Protest w największych polskich miastach
Polsat News

Pod hasłem "Czarny Protest - Lista Hańby" w wielu miastach w Polsce demonstrowano w niedzielę przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Według organizującej protesty Partii Razem, Sejm głosowaniami nad zmianami dotyczącymi przerywania ciąży "pokazał, że ma w pogardzie prawa kobiet".

Projekt komitetu "Stop aborcji", przewidujący bezwzględny zakaz aborcji, Sejm skierował w piątek do dalszych prac w komisji. Gdyby ustawa zyskała w nim akceptację większości, wówczas trafi ona do podpisu przez prezydenta.

 

Posłowie odrzucili natomiast projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety".

 

"Posłowie okryli się hańbą"

 

W ocenie Partii Razem, szokująca jest lista posłów ze wszystkich klubów, którzy głosowali przeciw obywatelskiemu projektowi łagodzącemu prawo aborcyjne. "Wśród nich znaleźli się przedstawiciele wszystkich klubów - w tym Nowoczesnej i Platformy. Ci posłowie okryli się hańbą. Razem nie pozwoli o tym zapomnieć - podkreślali organizatorzy protestów.

 

Protesty odbywały się m.in. przed biurami poselskimi tych posłów, którzy głosowali za odrzuceniem projektu. Zgromadzenia odbyły się m.in. w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach,  Olsztynie i Łodzi, gdzie była reporterka Polsat News Ewa Żarska.

 

 

- Mówimy o zmuszaniu kobiet do rodzenia dzieci swoich gwałcicieli, o zmienianiu ciąży na tortury, dlatego że kobieta będzie zmuszona do urodzenia stworzenia, które nigdy nie będzie w stanie wziąć ani jednego oddechu - powiedziała protestująca w Łodzi Elżbieta Stelmaszczyk z partii Razem.

 

Demonstrowano również poza Polską

 

Rzeczniczka prasowa Partii Razem Dorota Olko powiedziała, że szacowana liczba uczestników protestów w kraju to kilkanaście tysięcy osób. Najwięcej protestujących zebrało się w Krakowie i Wrocławiu. Demonstrowano także poza Polską - w Barcelonie, Nowym Jorku i Manchesterze.

 

Większość osób ubranych było na czarno, część miała czarne flagi. Na początku zgromadzeń odczytywano listę posłów, którzy głosowali za ustawą zaostrzającą przepisy dot. aborcji oraz tych, którzy byli przeciw przekazaniu do prac w komisji projektu liberalizujących prawo w tym zakresie.

 

"Martwe nie będziemy rodzić"

 

- Odczytywaliśmy Listę Hańby - nazwiska ok. 300 posłów, którzy albo głosowali przeciw obywatelskiemu projektowi łagodzącemu prawo, albo za dalszymi pracami nad prawem zaostrzającym kary dla kobiet - powiedziała Olko.

 

 

 

Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Moj wyrok a nie wybór", "Use reason not prison", "Kobiety też chcą żyć", "Martwe nie będziemy rodzić". Były też slogany "Rodzę z miłości nie przymusu", "Słowacja, Salwador to żaden wybór", "Za kratami nie będziemy matkami", "Kobieta to nie inkubator" oraz "Moje ciało! Moja Decyzja".

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie