Franciszek do katechetów: słudzy Boga nie mogą być smutni i żałośni

Świat
Franciszek do katechetów: słudzy Boga nie mogą być smutni i żałośni
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Podczas mszy dla katechetów w niedzielę w Watykanie papież Franciszek przestrzegał przed tropieniem nieszczęścia, zagrożeń czy dewiacji. Mówił, że "słudzy Boga" nie mogą być "smutni i żałośni”.

W homilii w czasie mszy na placu Świętego Piotra, w której udział wzięło 30 tysięcy osób, papież podał przykład Łazarza, który mimo ubóstwa nie narzekał, nie protestował i nie okazywał pogardy.

 

"To jest cenna lekcja" - podkreślił Franciszek, dodając: "Nie jesteśmy prorokami nieszczęścia, którzy lubują się w tropieniu zagrożeń i dewiacji".

 

"Nie jesteśmy ludźmi, którzy okopują się w swych środowiskach, wydając gorzkie osądy na temat społeczeństwa, Kościoła, wszystkiego i wszystkich, zatruwając świat negatywnością" - oznajmił papież.

 

Wyraził przekonanie, że "płaczliwy sceptycyzm" nie może być cechą ludzi głoszących Słowo Boże.

 

Franciszek wyjaśnił: "Ten, kto głosi nadzieję Jezusa, niesie radość i spogląda daleko, nie widzi muru, który go zamyka, bo umie patrzeć poza zło i problemy. Jednocześnie widzi dobrze z bliska, bo jest wrażliwy na bliźniego i jego potrzeby".

 

Dodał, że głoszenie świadectwa wiary nie może polegać na "sile przekonywania" i "narzucaniu prawdy" czy na "upieraniu się przy jakimś obowiązku religijnym czy moralnym".

 

Boga głosi się spotykając ludzi, kierując swoją uwagę na nich i na ich historię - wskazywał papież.

 

Ostrzegał także przed uleganiem "światowości", która "znieczula duszę". "A my popadliśmy w ten świat, w tę chorobę obojętności, egoizmu, światowości" - stwierdził.

 

Franciszek dziękował katechetom za zaangażowanie w służbie ewangelizacji i apelował, by świadczyli życiem o tym, co przekazują w katechezach.

 

Katecheci przybyli do Watykanu w związku z trwającym Rokiem Świętym.

 

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański, papież mówił o sobotniej beatyfikacji księdza Engelmara Unzeitiga (1911-1945) w Wuerzburgu. Podkreślił, że został on zamordowany z nienawiści do wiary w obozie zagłady w Dachau.

 

"Przeciwstawiał nienawiści miłość, na okrucieństwo odpowiadałłagodnością. Niech jego przykład pomoże nam byćświadkami miłości i nadziei nawet w cierpieniu" - powiedział Franciszek.

 

Zapewnił też naród Meksyku o swej modlitwie o to, aby ustała tam przemoc, i przypomniał, że ostatnio była ona wymierzona w kapłanów. W tych dniach zamordowanych zostało tam dwóch księży.

 

PAP

jak/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie