Chiny: największy na świecie radioteleskop już zaczął namierzać kosmitów

Technologie
Chiny: największy na świecie radioteleskop już zaczął namierzać kosmitów
PAP/EPA/STR

Największy na świecie, zbudowany z 4450 paneli radioteleskop, którego średnica ma 500 metrów, zaczął działać w prowincji Guizhou w Chinach. Choć jego budowa pochłonęła 180 mln dolarów i trzeba było przesiedlić 9 tysięcy osób zamieszkujących okolice, inwestycja może okazać się bezcenna biorąc pod uwagę, że teleskop ma namierzać życie pozaziemskie.

Specjalny teleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) jest największym tego typu urządzeniem na świecie. Do tej pory ten "tytuł" należał do Arecibo Observatory w Puerto Rico, który ma 305 metrów.

 

Budowę chińskiego radioteleskopu rozpoczęto w 2011 roku.

 

4450 paneli stanowi jego serce. Bok każdego z paneli (trójkąta równobocznego) jest długi na 11 metrów. Prowincja Guizhou, w której stanął, została wybrana ze względu na dość sporą odległość od ośrodków miejskich.

 

Wokół urządzenia pozostawiono też pas 5 km wolnej przestrzeni, co pozwala uniknąć wszelkich zakłóceń.

 

500-metrowy teleskop jest bardzo czułym instrumentem i potrzebuje "ciszy radiowej", aby móc odbierać dokładne sygnały. - Mając tak wrażliwy teleskop, możemy otrzymywać słabsze i bardziej odległe komunikaty radiowe. To pomoże nam szukać inteligentnego życia poza galaktyką i zbadać pochodzenie wszechświata - powiedział Wu Xiangping, prezes Chińskiego Towarzystwa Astronomicznego.

 

Daily Mail, Time

 

 

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze