"By leczyć trzeba żyć", "Pensje w służbie zdrowia głodowe". Manifestacja Porozumienia Związków Medycznych

Polska
"By leczyć trzeba żyć", "Pensje w służbie zdrowia głodowe". Manifestacja Porozumienia Związków Medycznych
PAP/Rafał Guz

Zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu gwarantującego m.in. likwidację kolejek i lepszego wynagrodzenia domagali się uczestnicy sobotniej manifestacji Porozumienia Zawodów Medycznych. Przeszła ona ulicami stolicy z pl. Zamkowego na pl. Konstytucji. Na transparentach można było przeczytać m.in. "By leczyć trzeba żyć".

Na czele manifestacji, która rozpoczęła się w południe, jechały w szyku motocykle i karetka; na głównym banerze umieszczonym na początku kolumny widniało hasło: "Czas na »zdrowie plus« - lepsze warunki pracy, zatrudnienia i leczenia".

 

Wielu uczestników, wśród których byli lekarze i lekarze-rezydenci, dentyści, fizjoterapeuci, farmaceuci, psycholodzy, diagności, dietetycy i elektroradiolodzy, ubranych było w białe stroje, niektórzy mają dodatkowe atrybuty - stetoskopy czy czepki chirurgiczne.

 

List do premier Szydło

 

"Bez natychmiastowej i znacznej poprawy finansowania publicznej ochrony zdrowia w Polsce nie zlikwiduje się kolejek do lekarzy, nie poprawi dostępu do skutecznego leczenia i nowoczesnego diagnozowania, nie zwiększy ilości personelu medycznego, nie poprawi jakości usług"- oceniło PZM w liście skierowanym do premier Beaty Szydło.

 

Zdaniem Porozumienia, przygotowane przez resort zdrowia propozycje ustawy o wynagrodzeniach pracowników służby zdrowia są "zatrważające".

 

"Przez najbliższych 6 lat ma być zamrożony dotychczasowy (często skrajnie niski) poziom płac, a zaproponowane po tym okresie stawki stanowią obrazę dla ciężko pracujących, wysoko kwalifikowanych pracowników, codziennie ratujących ludzkie zdrowie i życie, i ponoszących wielką za nie odpowiedzialność" - uważa PZM.

 

"Jak Polacy mają uwierzyć, że rząd dba o polskiego pacjenta, gdy tak nisko ceni tych, którzy codziennie, bezpośrednio służą mu pomocą?"- pytają autorzy listu i deklarują, że pracownicy służby zdrowia nie zgadzają się na taki stan rzeczy.

 

PZM skupia m.in. dziewięć ogólnopolskich związków zawodowych: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii i Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

 

PAP, fot. PAP/Rafał Guz

mr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie