Rosja protestuje w ONZ. Nie chce rakiet USA w Korei Płd.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że USA nie powinny były wykorzystywać zagrożenia atakiem ze strony Korei Północnej do rozmieszczenia w Korei Południowej amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej THAAD.
- Nie do przyjęcia jest wykorzystywanie tej sytuacji jako pretekstu do znaczącej militaryzacji Azji Północno-Wschodniej oraz do rozmieszczenia (...) tam amerykańskiego globalnego systemu antyrakietowego" - powiedział Ławrow podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Rosja nie akceptuje globalnych rakiet
Na Półwyspie Koreańskim ma zostać rozmieszczony rakietowy system antybalistyczny THAAD, który według władz w Seulu i Waszyngtonie osiągnie gotowość operacyjną przed końcem 2017 roku. Sojusznicy podkreślają, że THAAD będzie się koncentrował wyłącznie na zagrożeniach jądrowych i rakietowych ze strony Korei Płn. i nie będzie wymierzony w inne kraje.
9 września północnokoreańskie media państwowe poinformowały, że Pjongjang przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej oraz że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych.
Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez RB ONZ. Korea Północna stale grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Eksperci obawiają się, że reżim będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.
Kerry - postąp w sprawie Syrii
W piątek doszło do spotkania Ławrowa z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Stwierdził on, że "widzi pewien postęp w sprawie Syrii".
Kerry opowiadał o spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji w momencie, gdy krytykował USA cytując słowa z "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella:
- We współczesnym świecie nie można się kierować filozofią antybohaterów antyutopii George'a Orwella, gdzie wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze - stwierdził Ławrow, nie wymieniając wprost USA. - W oświeconym XXI wieku jest po prostu nieprzyzwoitością pouczanie wszystkich dokoła, zastrzeganie sobie prawa do używania dopingu albo wszczynanie jednostronnych awantur z pominięciem Narodów Zjednoczonych, albo prowadzenie geopolitycznych eksperymentów, które kosztujążycie milionów ludzi - powiedział Ławrow.
- Wymieniliśmy się pomysłami i poczyniliśmy małe postępy - powiedział John Kerry krótko dziennikarzom. - Analizujemy pewne wspólne pomysły w sposób konstruktywny.
Z trybuny w nowojorskiej siedzibie głównej ONZ Ławrow mówił w tym samym czasie, że za kluczowe uważa zachowanie porozumienia zawartego 9 września w Genewie z Kerrym o rozejmie w Syrii, który trwał tydzień, ale został przerwany w poniedziałek, kiedy to krwawy konflikt rozgorzał ze zdwojoną siłą.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze