Muzyka elektroniczna w pałacu, operze, na stadionie i z seniorami. Rusza Up To Date Festival w Białymstoku

Kultura
Muzyka elektroniczna w pałacu, operze, na stadionie i z seniorami. Rusza Up To Date Festival w Białymstoku
Facebook/UpToDateFestival

Blisko 40 artystów z całego świata grających techno, ambient czy hip-hop wystąpi na kilku scenach podczas rozpoczynającego się w piątek wieczorem w Białymstoku Up To Date Festival. Impreza potrwa do soboty.

Podczas dwudniowej imprezy na kilku festiwalowych scenach wystąpią artyści m.in. z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Estonii.

 

Nowa przestrzeń

 

Odbywający się do tej pory festiwal w powojskowych magazynach przy ulicy Węglowej, w tym roku przeniósł się do nowej przestrzeni - na parkingi Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Tam zostaną rozstawione główne festiwalowe sceny.

 

Natomiast w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Pałacu Branickich odbędzie się "Centralny Salon Ambientu", gdzie będzie można posłuchać muzyki ambientowej, czyli refleksyjnej muzyki elektronicznej.

 

Trzy sceny

 

Wśród zaproszonych artystów, którzy wystąpią w piątek na scenie "Technosoul" jest znany już festiwalowej publiczności I-F. To - jak piszą o nim organizatorzy - "ojciec chrzestny sceny neo-italo". Wystąpi też m.in. niemiecki artysta Ekman, czy duet SHDW & Obscure Shape. Natomiast w sobotę fani techno będą mogli usłyszeć Reeko "weterana hiszpańskiego techno" oraz projektu "Vatican Shadow" wszechstronnego artysty Dominicka Fernowa.

 

Scena "Electronic beats", na której można zapoznać się z różnego rodzaju muzyką elektroniczną i hip-hop wystąpi m.in. estoński hiphopowiec Tommy Cash, LTJ Bukem - jeden z pionierów muzyki drum'n'bass oraz Luke Vibert, którego muzyka - jak piszą organizatorzy - wpisuje się w kanon współczesnej muzyki elektronicznej. Z polskich artystów zaproszono m.in. jednego z najlepszych polskich raperów w kraju Pezeta, Łonę, który wystąpi z Webberem & The Pimps.

 

Na ambientowej scenie w Pałacu Branickich zagra m.in. kanadyjski artysta Noordwijk, który w swojej muzyce wykorzystuje nagrania takich instrumentów jak flet, klarnet, obój, rożek angielski, ale też chóralne śpiewy. Natomiast w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie można usłyszeć Rafaela Antona Irisarria - kompozytora i multiinstrumentalisty.

 

Darmowe wejście powyżej 50 roku życia

 

W tym roku organizatorzy postanowili też zachęcić do przyjścia na festiwal "starszą młodzież" powyżej 50 roku życia, by - jak mówią - mogli poznać kulturę młodszych od siebie. Osoby te mają darmowy wstęp na koncerty.

 

 

 

Up to Date Festival dofinansowany jest m.in. ze środków Urzędu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie