Media: we Francji jest 2 tys. nieletnich dżihadystów. Są równie okrutne jak dorośli

Świat
Media: we Francji jest 2 tys. nieletnich dżihadystów. Są równie okrutne jak dorośli
Flickr/U.S. Embassy, Jakarta

We Francji jest obecnie około 2 tys. nieletnich dżihadystów. Dzieci łatwo ulegają indoktrynacji i mogą być równie okrutne jak dorośli - alarmuje w piątek francuski dziennik "Le Figaro". "Wobec prawa to dzieci. W rzeczywistości gotowe są siać terror wokół. To bojownicy dżihadu"- rozpoczyna komentarz zastępca redaktora naczelnego "Le Figaro" Yves Threard.

"Wobec prawa to dzieci. W rzeczywistości gotowe są siać terror wokół. To bojownicy dżihadu"- rozpoczyna komentarz zastępca redaktora naczelnego "Le Figaro" Yves Threard. Po czym wylicza, że takich dzieci jest obecnie we Francji 2000, dwa razy więcej niż przed dziewięcioma miesiącami, a na terenach wojny - 400. "One są Francuzami!" - podkreśla.

 

"Nie wszystkie pochodzą ze sfanatyzowanych rodzin"

 

"Wiele z nich to neofici i nie wszystkie pochodzą ze sfanatyzowanych rodzin"- twierdzi komentator, podkreślając, że "jest wśród nich coraz więcej dziewcząt". "Wszystkie są dziećmi internetu” - medium, w którym dokonała się ich radykalizacja - zauważa.

 

Threard wyraża przekonanie, że "tradycyjny arsenał sądownictwa dla nieletnich, jest, oczywiście, niewystarczający”. Komentator pisze, że choć wzmocniono służby wywiadowcze i monitoring internetu, to "huragan (radykalizacji) jest tak potężny, że istniejące odpowiedzi są niezdatne lub trudne do zastosowania".

 

Autor artykułu wzywa do odejścia od "demagogicznych reform wprowadzanych od dziesięcioleci" i całkowitej "zmiany systemu edukacji".

 

"Hidżab zakłada się trzy- czy czteroletnim dziewczynkom"

 

Psychoanalityk Patrick Amoyel, który w Nicei pomaga rodzinom sfanatyzowanych dzieci oraz szkoli pracowników państwowych do walki z radykalizmem, twierdzi w tym samym numerze paryskiego dziennika, że "28 proc. francuskich muzułmanów określić można jako ekstremistów". "W niektórych rodzinach hidżab zakłada się trzy- czy czteroletnim dziewczynkom - taką tendencję zaobserwować można wśród czwartego pokolenia (imigrantów)" - zauważa.

 

Według tego psychoanalityka dzieci mogą być równie okrutne, co dorośli. Jego zdaniem "ich indoktrynacja może być szybsza, gdyż dzieci są z natury bardziej ekstremistyczne w swych wyborach".

 

Powołując się na swe nicejskie doświadczenia Amoyel stwierdza, że zradykalizowane 14-latki "znają teksty, potrafią cytować Koran, nauczyły się zasad salafizmu".

 

Zaznacza jednocześnie, że pociechę stanowi fakt, że dzieci można łatwo odzyskać. "Łatwiej jest nadać nowy sens myślenia nastolatkowi niż 30-latkowi" - ocenia ekspert.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie