Lasek odwołany z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Zastąpi go Andrzej Lewandowski

Polska
Lasek odwołany z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Zastąpi go Andrzej Lewandowski
PAP/Paweł Supernak
Maciej Lasek.

Pułkownik Andrzej Lewandowski został powołany na stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Zastąpił na stanowisku Macieja Laska.

- Andrzej Lewandowski jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie lotnictwa. Jestem przekonany, że z pełnym zaangażowaniem będzie wypełniał powierzone mu obowiązki - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

 

Maciej Lasek został zwolniony na podstawie ustawy autorstwa PiS z lipca tego roku, którą prezydent podpisał w połowie sierpnia. Przewidywała ona wygaszenie stosunków pracy z dotychczasowymi członkami PKBWL, o ile nie zostanie im zaoferowana praca na nowych warunkach. Nowelizacja zakłada także, że przewodniczącego komisji powołuje minister na 4-letnią kadencję. Do tej pory szefowie PKBWL byli powoływani bezterminowo.

 

- Ustawa dała możliwość, aby dokonać zmian w składzie zespołu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Dzisiejsze powołanie jest wynikiem troski o jej wysoki poziom merytoryczny, bezstronność i niezaangażowanie polityczne - tłumaczył Adamczyk.

 

- Uważam, że misja pana Macieja Laska uległa wyczerpaniu w momencie, kiedy upolitycznił swoją działalność - powiedział minister Adamczyk w czwartek w TOK FM. - W momencie, kiedy pan przewodniczący stał się stroną w debacie publicznej i to stroną bardzo mocno w tą debatę zaangażowaną - dodał.

 

Powołanie przewodniczącego PKBWL płk Andrzeja Lewandowskiego, Fot. mib.gov.pl

 

Lasek pełnił funkcję przewodniczącego PKBWL od lutego 2012 r. Od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. Pełnił w jej ramach funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji lotniczej.


Wieloletnie doświadczenie


Pułkownik Wojska Polskiego Andrzej Lewandowski jest pilotem, przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych Sił Zbrojnych RP. Posiada doświadczenie zawodowe w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz w zakresie bezpieczeństwa lotów i szkolenia lotniczego.


Lewandowski posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz członka Komisji Badania Wypadków Lotniczych w kraju i za granicą. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii.


Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył liczne kursy NATO oraz szkolenia z zakresu lotnictwa cywilnego. W czasie służby wielokrotnie nagradzany i odznaczany za zasługi dla obronności kraju, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu.

 

 

PAP, TOK FM

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie