Ktoś sprzedaje relikwie św. Faustyny. Kuria - to fałszerstwo

Polska
Ktoś sprzedaje relikwie św. Faustyny. Kuria - to fałszerstwo
commons.wikimedia.org/Higroskopijny - Praca własna/CC BY-SA 3.0
Ktoś oferuje w sieci fałszywe relikwie siostry Faustyny - twierdzą zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie.

Relikwie krwi św. s. Faustyny zostały wystawione na internetowym, światowym portalu aukcyjnym. To fałszerstwo - ostrzegły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach.

Osoba, która zaoferowała relikwie napisała, że chce za nie 2,5 tys. dolarów (9 tys. 547 zł). Sprzedawca stwierdził, że posiada certyfikat potwierdzający autentyczność relikwii wystawiony przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Dodatkową zachętą ma być informacja, że to rzecz "rzadka i trudna do zdobycia".

 

Nie ma ampułek z krwią

 

- To jest fałszerstwo. Relikwie z krwi siostry Faustyny nie istnieją. Także rzekomy certyfikat kard. Dziwisza nie jest prawdziwy - powiedziała w piątek rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie siostra Elżbieta Siepak. Jak poinformowała krakowska kuria, okrągła pieczęć kardynalska widniejąca na certyfikacie nie jest autentyczna, kardynał nie posługuje się również pieczęcią lakową ze swoim herbem.

 

Siostry dowiedziały się o tej sprawie z e-maila od kleryka, który zauważył aukcję w internecie.

 

Prawo kanoniczne zabrania handlu

 

Prawo kanoniczne zabrania handlu relikwiami. Siostra Faustyna Kowalska zmarła w Krakowie w 1938 r. Nie istnieją relikwie jej krwi. Siostra Siepak poinformowała, że zdarzają się przypadki, iż ktoś oferuje inne relikwie świętej, ale także i one są fałszywe. - Nikt poza naszym Zgromadzeniem nie ma prawa dysponowania relikwiami s. Faustyny - podkreśliła zakonnica.

 

Relikwie siostry Faustyny są przekazywane wyłącznie do kultu publicznego w ośrodkach duszpasterskich. Te pierwszego stopnia - z kości św. siostry Faustyny - trafiają do tych parafii, kościołów albo kaplic pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, Jezusa Miłosiernego lub św. siostry Faustyny, w których głoszone jest orędzie o Bożym Miłosierdziu. Relikwie II stopnia - z habitu świętej - są przekazywane do parafii pod innymi wezwaniami, w których rozwija się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i kult św. s. Faustyny.

 

Relikwie z płótna do prywatnego kultu

 

Są także relikwie III stopnia z płótna, na którym spoczywały kości świętej - te są dostępne w laminowanych obrazkach, medalikach, różańcach i mogą je otrzymać wierni do prywatnego kultu.

 

Faustyna Kowalska urodziła się w 1905 r. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. W Płocku, 22 lutego 1931 r., w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Swoje przeżycia mistyczne Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 "Dzienniczku". W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach.

 

18 kwietnia 1993 r. papież Jan Paweł II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie