Komunistyczna Korea grozi zachodniemu światu atomem

Świat
Komunistyczna Korea grozi zachodniemu światu atomem
commons.wikimedia.org/Public Domain
Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego, a zdaniem Seulu szykuje się do szóstej próby atomowej.

Występując na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho oświadczył w piątek, że wojskowy program atomowy jego kraju jest środkiem słusznej samoobrony. Zapowiedział, że Pjongjang z niego nie zrezygnuje.

Ri Jong Ho argumentował, że taki środek odstraszania jest konieczny, gdyż Korei Północnej zagrażają kraje mające arsenały nuklearne.

 

Korea ostrzega Zachód

 

W przemówieniu minister ostrzegł Stany Zjednoczone przed pokazami siły takimi, jak niedawny przelot amerykańskich bombowców strategicznych B-1B nad linią demarkacyjną oddzielającą obie Koree. Powiedział, że USA będą musiały stawić czoło "niewyobrażalnym, straszliwym konsekwencjom".

 

Do sytuacji wokół Korei Północnej nawiązał w swoim przemówieniu z trybuny ONZ szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Przestrzegł Stany Zjednoczone przed zapowiedzianym rozmieszczeniem w Korei Południowej zaawansowanego rakietowego systemu antybalistycznego THAAD.

 

- Nie do przyjęcia jest wykorzystywanie tej sytuacji jako pretekstu do masowej militaryzacji północno-wschodniej Azji - powiedział Ławrow.

 

USA rozmieszczają rakiety na Południu

 

Stany Zjednoczone powtórzyły jednak w piątek, że rozmieszczenie systemu zostało już uzgodnione z władzami w Seulu i nie podlega negocjacjom. - Oba kraje podjęły decyzję - powiedział agencji Reutera wysoki rangą amerykański dyplomata Daniel Russel.

 

9 września reżim w Pjongjangu przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jednocześnie podano, że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Zgodnie z propagandą reżimu, próbna eksplozja głowicy jądrowej była odpowiedzią na wrogie akty Stanów Zjednoczonych.

 

Piąta już próba jądrowa miała największą dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton. Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez RB ONZ. Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego, a zdaniem Seulu szykuje się do szóstej próby atomowej.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze