Jerzy Skolimowski nagrodzony w Chinach za film "11 minut"

Kultura
Jerzy Skolimowski nagrodzony w Chinach za film "11 minut"
Borys Skrzyński/SFP
Jerzy Skolimowski z plakatem filmu "11 minut".

Polski twórca dostał nagrodę na 25. Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival za reżyserię. Chiński festiwal to jedna z największych imprez na kontynencie azjatyckim. Nazywany „latającym”, bo każdego roku odbywa się w innym mieście - tym razem w Tangshan. "11 minut" to polsko-irlandzki triller o przeplatających się w ciągu tytułowych 11 minut losach mieszkańców wielkiego miasta.

Skolimowski jest też autorem scenariusza filmu.

 

Obraz był prezentowany podczas ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji w Konkursie Głównym. Został wybrany też jako polski kandydat do Oscara w sekcji filmów obcojęzycznych w 2015 r.

 

W programie festiwalu znajdują się prezentacje filmów chińskich oraz pokazy wybranych, międzynarodowych produkcji. Festiwal Golder Rooster and Hundred Flowers to tzw. festiwal „latający”, czyli każdego roku odbywa się w innym mieście. Tegoroczna jego edycja odbywa się w mieście Tangshan.

 

Polacy już wielokrotnie byli nagradzani, m.in. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze za „Plac Zbawiciela”, Jan Jakub Kolski za „Wenecję”, Grażyna Wolszczak – za rolę w filmie „Ja wam pokażę!” (2007), Jacek Bromski za reżyserię „U Pana Boga za miedzą” (2009), Ewa Wiśniewska za rolę w filmie Jerzego Domaradzkiego „Piąta pora roku” (2013) czy Jan Komasa za „Miasto 44” (2015) i Andrzej Chyra za rolę w filmie Jacka Lusińskiego „Carte blanche (2015).

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich od lat współpracuje z Chińskim Stowarzyszeniem Filmowców, rekomendując polskie filmy do udziału w festiwalu.

 

polsatnews.pl

 

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze