7 tys. km motolotnią z łabędziami. Przeleci nad Polską

Technologie
7 tys. km motolotnią z łabędziami. Przeleci nad Polską
The Wildfowl & Wetlands Trust

Australijka Sacha Dench pokona wraz z ekipą 7 tys. km na paralotni, lecąc razem z łabędziami czarnodziobymi. Trasa wiedzie przez 11 krajów, w tym Polskę, nad którymi przelatują ptaki. Podróż w ramach akcji "Flight of the Swans" ("Lecąc z łabędziami") ekipa rozpocznie na północnych krańcach syberyjskiej tundry, a zakończy w Slimbridge, na zachodnim wybrzeżu Anglii.

Tej niezwykłej wyprawie przyświeca jeden cel - zwrócenie uwagi na problem ochrony ptaków migrujących. Dlaczego akurat łabędzie? Ponieważ jest to jeden z migrujących gatunków, których liczebność cały czas spada. Jeszcze w 1995 r. było ich 29 tys., ale już w 2010 r. zaledwie 18 tys. Niestety, największy spadek liczebności ptaków następuje w czasie migracji, co związane jest z nielegalnymi polowaniami na nie.

 

Partnerem akcji Lasy Państwowe


Ekipa ma też polskiego oficjalnego partnera akcji - Lasy Państwowe. Koordynatorem polskiego etapu projektu jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.

 

Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest WWT (The Wildfowl & Wetlands Trust), jedna z najbardziej zasłużonych organizacji ochrony przyrody na świecie. Główną bohaterką projektu została Sacha Dench, która na co dzień pracuje w WWT, a jednocześnie jest także miłośniczką sportów ekstremalnych, m.in. lotów na paramotolotni.


Trasa podniebnej podróży wiedzie z północnych krańców syberyjskiej tundry, skąd swoją migrację na zimowiska, zaczynają łabędzie czarnodziobe. Akcja, w której oprócz Australijki podróżuje 14 osób,  zakończy się w Slimbridge, na zachodnim wybrzeżu Anglii.


Choć uczestnicy tej niezwykłej podróży ze względów technicznych będą musieli zatrzymywać się co trzy - cztery godziny, to "na trasie" i miejscach przystankowych spotkają się z łabędziami.

 

 

W Polsce poleci z paralotniarzami Black Wings Team


Jednym z krajów, w których ekipa będzie miała postój jest Polska. Pierwszy z nich wypadnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, a drugi już w Bydgoszczy. W obydwu miejscach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie z ornitologami i uczestnikami tej wyprawy. Sachy i jej ekipie w tracie przelotu nad Polską będzie także towarzyszyło polskie stowarzyszenie paralotniarzy Black Wings Team.

 

Cały lot zostanie sfilmowany, a nagrania z tej podróży będzie można obejrzeć na oficjalnej stronie WWT. Podniebna wyprawa zakończy się w listopadzie. Przedsięwzięcie będzie zwieńczone uroczystością w Londynie z udziałem sir Davida Attenborough, brytyjskiego biologa, popularyzatora wiedzy przyrodniczej i lubianego twórcy cyklu filmów przyrodniczych.


Organizatorzy chcą także zjednoczyć wszystkich, nie tylko pasjonatów, wokół idei ochrony ptaków oraz nagłośnić problem polowań na nie w trakcie migracji. 

 

Wprawdzie łabędzie czarnodziobe nie są ptakami lęgowym w Polsce, ale podobnie jak polskie rybołowy, orliki krzykliwe, bieliki czy bociany czarne pokonują niebezpieczną trasę tysięcy kilometrów lecąc na swoje zimowiska. Niestety, nie wszystkie z nich powracają z tej podróży.

 

"Ptasi piknik" na Mierzei Wiślanej


Polska leży na trasie przelotowej wielu migrujących ptaków. Co roku na Mierzei Wiślanej, w ramach Europejskich Dni Ptaków Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków wędrownych "Drapolicz" organizuje "Ptasi piknik" poświęcony migracjom. Wydarzenie zawsze odbywa się w pierwszy weekend października, w tym roku będzie to 1-2 października.

 

W trakcie pikniku odbywa się liczenie ptaków przemieszczających się z północy na południe. Wśród gatunków, które przelatują tę trasę  znajdują się sokoły wędrowne, bieliki, krogulce, błotniaki zbożowe, ale również zięby, bogatki i gołębie grzywacze.

 

polsatnews.pl

 

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie