Prawdopodobnie największy wyciek w historii. Dane z 500 mln kont Yahoo wykradzione

Technologie
Prawdopodobnie największy wyciek w historii. Dane z 500 mln kont Yahoo wykradzione
Flickr/Esther Vargas/CC BY-SA 2.0

Hakerzy wykradli informacje z 500 milionów kont użytkowników Yahoo – przyznał amerykański portal. Podejrzewa on, że za atakiem, do którego doszło pod koniec 2014 roku, mogli stać hakerzy powiązani z obcym państwem.

W ręce cyberprzestępców trafiły imiona i nazwiska użytkowników, ich daty urodzenia, adresy elektroniczne, numery telefonów, zahaszowane hasła, a także pytania i odpowiedzi pomocnicze, które służą weryfikacji tożsamości użytkownika.

 

Yahoo zapewniło, że hakerzy nie przejęli niezabezpieczonych haseł ani informacji dotyczących kont bankowych czy kart płatniczych.

 

Największy wyciek danych w historii

 

Według znanego kryptografa Bruce'a Schneiera może to być największy wyciek danych w historii.

 

- Podczas dochodzenia nie znaleziono żadnych dowodów na to, że ta jednostka jest teraz obecna w sieci Yahoo - dodano w komunikacie. Firma poinformowała, że współpracuje z amerykańskimi władzami w sprawie włamania, i twierdzi, że skontaktowała się z poszkodowanymi użytkownikami.

 

Sprawca lub sprawcy nieznani

 

Nie podano konkretnie, kto może stać za atakiem.

 

Jak przypomina agencja AP, w sierpniu portal Motherboard donosił, że haker, który posługuje się nickiem "Peace", chwali się, iż ma w posiadaniu informacje z 200 mln kont użytkowników Yahoo i próbuje sprzedać je w sieci.

 

Yahoo zaleca użytkownikom, którzy nie zmieniali hasła od 2014 roku, by jak najszybciej to zrobili, a także aby zmodyfikowali swoje pytania pomocnicze. Portal przypomina internautom, aby nie klikali w podejrzane linki ani nie ściągali załączników, wysłanych z podejrzanych adresów e-mailowych.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie