PiS: jeśli Nowoczesna nie wyjaśni finansowania strony misiewicze.pl, zwrócimy się o kontrolę

Polska

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że jeśli Nowoczesna nie wyjaśni kwestii finansowania strony misiewicze.pl, to PiS zwróci się do Kancelarii Sejmu o przeprowadzenie kontroli w biurach posłów ugrupowania, aby sprawdzić, w jaki sposób wydatkują pieniądze sejmowe.

- Pani poseł Mazurek powinna zająć się nepotyzmem w swojej partii, a nie doszukiwaniem się skandali - powiedział Michał Jaros (Nowoczesna), komentując zapowiedzi PiS.

 

Beata Mazurek powiedziała w Sejmie, że Nowoczesna założyła stronę internetową misiewicze.pl, a witryna została zarejestrowana na abonenta opisanego jako biuro poselskie posła Michała Jarosa.

 

Jej zdaniem, w tej sytuacji mogło dojść do złamania prawa, ponieważ - przekonywała - pieniądze przeznaczane na biura poselskie, służą tylko i wyłącznie funkcjonowaniu tych biur i nie mogą być wykorzystywane na finansowanie stron internetowych, które nie mają nic wspólnego z działalnością poselską.

 

Nowoczesna uruchomiła stronę misiewicze.pl, na której - jak mówił kilka dni temu szef  ugrupowania  Ryszard Petru - można zgłaszać osoby, które dostały stanowiska dzięki powiązaniom politycznym z PiS.

 

PiS: to niezgodne z prawem wydawanie pieniędzy

 

Zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu "w sprawie warunków organizacyjno-technicznych tworzenia, funkcjonowania i znoszenia biur poselskich" z 2001 roku, pieniędzy przeznaczonych na biuro poselskie, nie można wydawać na działalność partii. "Ryczałt nie może być wykorzystywany na finansowanie działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji oraz działalność klubów i kół poselskich i parlamentarnych, a także na finansowanie działalności charytatywnej, sponsorskiej oraz na prowadzenie kampanii wyborczej" - napisano na stronie internetowej Sejmu.

 

Mazurek przekonywała, że strona misiewicze.pl nie ma nic wspólnego z działalnością biura poselskiego Michała Jarosa. - Pytanie, z czyich pieniędzy jest finansowana ta strona. Pieniądze przeznaczane na biura poselskie służą tylko i wyłącznie funkcjonowaniu biur poselskich - podkreśliła. Jak dodała, Nowoczesna powinna wiedzieć, w jaki sposób - zgodnie z prawem - wydawać pieniądze.

 

Rzecznik klubu zapowiedziała, że jeśli PiS nie dostanie wyjaśnień ws. finansowania strony misiewicze.pl od lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, wystosuje pismo do Kancelarii Sejmu z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w biurze posła Jarosa, a także pozostałych biurach posłów Nowoczesnej, aby sprawdzić, w jaki sposób wydatkują oni pieniądze sejmowe.

 

Poseł Jaros przyznał, że strona misiewicze.pl była zarezerwowana na niego, ale - jak zastrzegł - obecnie jest ona zarejestrowana na Nowoczesną.  - Proszę to dokładnie sprawdzić - podkreślił.

 

PAP, fot: misiewicze.pl

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze