Mocno spadła liczba uczestników Oktoberfest w pierwszym tygodniu imprezy

Kultura
Mocno spadła liczba uczestników Oktoberfest w pierwszym tygodniu imprezy
PAP/EPA/MATTHIAS BALK

O 50 proc. mniej osób niż w latach poprzednich wzięło udział w monachijskim Oktoberfest, święcie piwa, podczas pierwszych siedmiu dni po otwarciu. Zaszkodziła deszczowa pogoda i obawy publiczności o bezpieczeństwo w związku z niedawnymi atakami dżihadystów w Bawarii.

Opierając się na statystykach z poprzednich lat, organizatorzy przewidywali, że do końca piwnego święta, czyli do 3 października w 183. wydaniu Oktoberfest powinno wziąć udział 6 milionów turystów.

 

Tym razem w ciągu pierwszego tygodnia święta piwa w Monachium uczestniczyło w nim tylko około pół miliona gości.

 

Burmistrz Monachium Dieter Reiter ma nadzieję na poprawę pogody i tłumaczył kontrole przeprowadzane przez 600 policjantów troską o bezpieczeństwo uczestników Oktoberfest.

 

Historia Oktoberfest zaczęła się w 1810 roku od uroczystości weselnych z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Stąd łąka (Wiese), na której rozbija się tradycyjnie wielkie namioty biesiadne, nosi nazwę Theresienwiese. Od tamtej pory festyn organizowany był co roku, odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny. A choć festyn piwa ma w nazwie październik (niem. Oktober), począwszy od 1972 roku rozpoczyna się ze względu na bardziej przychylną dla gości pogodę w pierwszą sobotę po 15 września.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie