Łódź zakupi 42 niskopodłogowe tramwaje i 12 elektrycznych autobusów

Polska
Łódź zakupi 42 niskopodłogowe tramwaje i 12 elektrycznych autobusów
MPK Łódź

- To kolejny etap wymiany taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - poinformował wiceprezydent miasta Wojciech Rosicki. Pierwszy przetarg na zakup 12 nowoczesnych tramwajów zostanie ogłoszony w tym roku.

- Dziś jest Europejski Dzień bez Samochodu, a nasza strategia zakłada, że w najbliższych latach coraz więcej łodzian będzie wybierało komunikację miejską. Stąd nasze inwestycje, bo ten rodzaj transportu to przyszłość każdego rozwijającego się miasta – powiedział wiceprezydent Łodzi.

 

Poinformował, że w przyszłym tygodniu zarząd miejskiego przewoźnika MPK-Łódź podpisze umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego zakupu 12 niskopodłogowych tramwajów.

 

- Projekt zostanie dofinansowany kwotą 70,5 mln zł, a jego całkowita wartość to 117 mln zł. Inwestycja obejmuje również m.in. wybudowanie hali przeglądowo-naprawczej w zajezdni przy ul. Telefonicznej - wyjaśnił.

 

Nowe tramwaje pojadą na wiosnę 2019 roku

 

Rzecznik prasowy MPK-Łódź Sebastian Grochala dodał, że przetarg zostanie ogłoszony w tym roku, a wszystkie nowoczesne pojazdy na torach mają pojawić się najpóźniej w marcu 2019 roku. Nowy tabor będzie obsługiwał linię nr 14 łączącą osiedle Dąbrowa, odcinek zmodernizowanej trasy W-Z, z dworcami Łódź-Kaliska i Łódź-Żabieniec.

 

 - Nowe tramwaje mają być w stu procentach niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system akustycznej informacji pasażerskiej, biletomaty, monitoring - stwierdził rzecznik.

 

750 mln zł na miejski transport

 

Jak podkreśliła zastępca dyrektora Biura Strategii Miasta Karolina Włodarska będzie to pierwszy etap wymiany niskoemisyjnego taboru łódzkiego przewoźnika realizowany w ramach unijnej perspektywy na lata 2014-2020.

 

 - W kolejnym, do grudnia tego roku, złożymy wniosek na dofinansowanie projektu "Tramwaj dla Łodzi", który obejmuje również zakup kolejnych 30 sztuk nowoczesnych pojazdów. Na początku przyszłego roku planujemy zaś rozpoczęcie procedur związanych z zakupem 12 w pełni elektrycznych autobusów - poinformowała.

 

Zaznaczyła, że na modernizację torowisk i taboru, Łódź razem z pozyskanymi funduszami UE przeznaczy w najbliższych latach w sumie ok. 750 mln zł.

 

MPK-Łódź obecnie dysponuje 410 niskopodłogowymi autobusami, w tym 211 to pojazdy przegubowe oraz 290 tramwajami, z których 47 jest niskopodłogowych. Od początku roku po Łodzi kursują 22 tramwaje typu Swing, zakupione od bydgoskich zakładów Pesa.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze