Część środowiska KOR-u nie weźmie udziału w uroczystości w Pałacu Prezydenckim

Polska
Część środowiska KOR-u nie weźmie udziału w uroczystości w Pałacu Prezydenckim
PAP/Radek Pietruszka
Konferencja "Komitet Obrony Robotników - 40 lat minęło...", która odbyła się 17 września.

19 osób ze środowiska Komitetu Obrony Robotników podpisało się pod oświadczeniem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym informują, że nie wezmą udziału w organizowanym przez prezydenta w piątek spotkaniu z okazji 40-lecia powstania KOR-u.

Oświadczenie opublikowane w "Gazecie Wyborczej" podpisali: Seweryn Blumsztajn, Marek Beylin, Magda Bocheńska, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Wojciech Celiński, Jan Cywiński, Anna Dodziuk, Witold Drukier, Maryla Hopfinger, Jerzy Jedlicki, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Leszek Moczulski, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Joanna Szczęsna, Zofia Winawer, Rafał Zakrzewski.

 

"Przestrzeganie konstytucji uważamy za fundament obywatelskiej postawy"


Autorzy oświadczenia dziękują prezydentowi za zaproszenie z okazji 40. rocznicy powstania KOR. "Cieszymy się, że pamięta Pan o tej rocznicy. Jesteśmy bowiem dumni z naszej działalności w KOR-ze i opozycji demokratycznej" - czytamy w liście. Zaznaczają, że nieustannie wówczas apelowali do władz o przestrzeganie prawa i konstytucji, nawet takiej, jaka wtedy obowiązywała. "Tym bardziej dziś przestrzeganie demokratycznie już uchwalonej konstytucji uważamy za fundament naszej obywatelskiej postawy" - podkreślono.


"Naszym zdaniem łamie Pan polską konstytucję i wspiera rząd w paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, który jest jej strażnikiem. To zaprzeczenie ideałów, o które walczyliśmy w Komitecie Obrony Robotników i opozycji. Nie chcemy świętować rocznicy powstania KOR razem z Panem" - czytamy w oświadczeniu. "Mimo naszego szacunku dla majestatu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie możemy przyjąć Pana zaproszenia" - napisali jego autorzy.


W uroczystości w Pałacu Prezydenckim nie wezmą udziału także Waldemar Kuczyński i Halina Flis-Kuczyńska, o czym poinformowali w listach opublikowanych także w "GW".

 

Zaproszenia wysłano do kilkuset osób


Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował w środę, że do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z okazji 40-lecia powstania KOR-u zostało zaproszonych kilkaset osób.


Wśród zaproszonych gości są m.in. jedyni dwaj żyjący sygnatariusze "Apelu do społeczeństwa i władz PRL" z 23 września 1976 r.: Antoni Macierewicz (obecnie minister obrony narodowej) oraz Piotr Naimski (pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej), a także osoby, które do KOR-u dołączyły nieco później, m.in. Adam Michnik - poinformował Kolarski.


- Wysłanych zostało kilkaset zaproszeń. Wszyscy są oczekiwani w Pałacu Prezydenckim  mówił Kolarski.


Podczas spotkania głos ma zabrać prezydent Andrzej Duda, a także sygnatariusze apelu, współtwórcy KOR-u, przedstawiciele środowiska robotników - poinformował.

 

Komitet Obrony Robotników - intelektualna podstawa NSZZ "Solidarność"

 

23 września 1976 r. 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR-u. Sygnatariusze wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

 

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie